Dubá – Korce – Tachov – Okna – Žďár – Dubá

27 km - středně náročná

Vyjedeme z náměstí v Dubé směr Nedamov.

Hned v Nedamově naproti koupališti je penzion Černý Mlýn, který zdobí originální mlýnský kámen. Na křižovatce u koupaliště se dáme vlevo a jedeme do mírného kopce na rozcestí na Březinku. Zde stojí zato zastavit se a rozhlédnout se po okolí – Malý a Velký Beškovský vrch, Kamenný vrch, Nedvězí – nádhera.

Odtud sjedeme pěkně z kopečka do Ptačího údolí, projedeme Plešivec a pak nám dá zabrat kopec do Korců, který naštěstí není moc dlouhý. V Korcích máme v nohách 5 km. Jedeme po hlavní - směr Doksy. Při výjezdu z Korců máme před sebou panorama Jizerských hor s Ještědem a jedinečný výhled na okolí Máchova jezera. Po 3 km jsme v Tachově. Cestou na náves míjíme památný strom – lípu, která vypadá jako čtyři srostlé stromy. Na návsi je sympatický hostinec U Slunečních hodin.

Od hostince se vrátíme asi 100 m zpět a dáme se vlevo na Okna (cyklotrasa č. 0015). Asi na 9. km je rozcestí, kde opustíme č. 0015 a jedeme rovně na Okna – jedinečný výhled na hrad Bezděz. Okna projedeme jednosměrkou a cestou potkáme hostinec Lipka a hostinec Okna. Z Oken zamíříme na Mšeno. Křižovatku na Luka projedeme rovně a dorazíme do Žďáru – vesnická památková rezervace s roubenými domy, s barokní kaplí a s hostincem U Komára. Odtud vyjedeme směr Houska, ale na Housku neodbočíme, jedeme stále rovně do Ždírce a poté vlevo Ždíreckým dolem pěkně z kopce do Dubé. Cestou asi na 22. km v pravé zatáčce hned u silnice je ve skále vytesaná malá modlitebnička. Cesta je to velice pěkná a dá se bez zastávek v hostincích zvládnout za 1,5 hod.


Dubá – Ráj – Jestřebice – Dobřeň – Dubá

30 km

Opět vyjedeme z náměstí v Dubé – směr Rozprechtice, zde mineme odbočku na Dražejov a jedeme vlevo na Mšeno.

Na necelém 4. km je vlevo studánka, ze které se dá i pít. Cesta nás vede mezi lesy a před stoupáním na Blateckou křižovatku (zde je to do kopce) nás u silnice ohromí bizarní pískovcové útvary. Křižovatku přejedeme rovně a už jedeme pěkně z kopce dolů do obce Blatečky, na jejímž konci je přírodní rezervace Prameny Pšovky. Dojedeme do Tubože, kde je pár metrů od křižovatky Tubožský náhon. Když si ho prohlédneme, pokračujeme směrem na Mšeno. Na 11. km vlevo je přírodní rezervace Mokřady u Ráje. V Ráji se lze občerstvit na dvou místech, pak se dáme vpravo do Vojtěchova, kde u křížku odbočíme doprava a pohodovou pěšinou pokračujeme do Jestřebice. Cesta je příjemná, pokud není po větším dešti. Mineme ukazatel na Jestřebické pokličky, které jsou však z tohoto místa na kolech jen velice těžko dostupné. V Jestřebici je asi 10 m od vjezdu na hlavní silnici vlevo hostinec Na Jestřebici, zvaný též Druhý dech. Tady si můžeme odpočinout a poté vyrazit zpět na místo, kde jsme vyjeli na hlavní, a jedeme dál. U křížku se dáme vpravo (není to značeno) na Dobřeň. V Dobřeni máme na tachometru 18 km. Z Dobřeně se dostaneme na blateckou křižovatku, odbočíme vlevo a pěkně pohodlně z kopce se vrátíme do Dubé. Tato trasa je trochu delší, než bývá obvyklé, ale je pohodlnější a méně kopcovitá.