Také jste si oddechli, když to 12. listopadu skončilo? Skončily týdny, kdy nám letáky politických stran denně zaplňovaly naše schránky na dopisy. Nyní je po volbách do Senátu a mě napadlo zvážit všechen ten humbuk na kuchyňských vahách. Vážily ty letáky skoro půl kila, ale v mysli se mi je zvážit nepodařilo. Jediné, co mě denně napadlo, bylo (už otřelé) heslo: Šetřte naše lesy!

   Ne, nemyslete si, že jsem módně omrzelá. Jen boj o voliče, vedený v takovém rozsahu, se mi zdál zbytečně veliký. Méně by možná bylo více! Dnes jsme přece svobodní, nechodíme volit „ve štrůdlu“, s hesly nesenými v čele průvodu. Nikdo nás nefízluje ani v den voleb. Používáme svůj vlastní rozum, jednáme podle vlastního uvážení. Snad si to příště uvědomí i propagační střediska politických stran.

   Ony volby do senátu se netěšily velké oblibě nikdy. Za dvacet let trvání první republiky se měnily vlády v ní celkem osmnáctkrát, a přesto se proti senátu ozývaly hlasy rok co rok. Až když po r. 1938 padla poslední vláda, tzv. „úřednická“, vedená generálem Syrovým, senát v okupované zemi byl skutečně zbytečný. Teprve za okupace, v čase, kdy nebylo místo kde se dovolat práva, si i ti největší odpůrci uvědomili cenu parlamentního zřízení a pochopili, že jsme mívali stát, kde prezident za celý čas, kdy tu funkci zastával, podepsal pouze jediný rozsudek smrti, a to nenapravitelnému loupežnému vrahovi.

   Nikdo již nespočítá křivdy, které se lidem staly neparlamentních vlád, když se u nás ujaly moci do dalších let. Věznění a vraždění bylo způsobem jejich vládnutí. Po válce jsme byli spolu s okolními státy jako horolezci zavěšeni na jednom provaze a stoupali prý k lepším zítřkům. Chyba byla jenom v tom, že ten vůdce často bloudil a vrchol byl stále v nedohlednu. Nebylo potřeba moc chytrosti, abychom prohlédli tu hru na „jako“. Jako jsme byli svobodní, jako jsme měli demokracii, jako jsme vyráběli víc a víc a měli se lépe a lépe. Naše země byla z posledních, která se toho ošidného provazu pustila. Škoda. Zatímco jsme oživovali vzpomínky na opravdovost vládnutí z časů první republiky a volali po lásce a úctě k člověku, žraloci poučení vývojem v okolních zemích se chystali na lup. Od prvotního nadšení jsme dospěli až k dnešnímu zklamání a otupělosti.

   Háček je v tom, že z tohoto stavu se musíme dostat sami. Když se rozhlížím po okolních zemích, neubráním se závisti. Viděla jsem kdysi v Německu, jak se tam léčili z nacismu. Psychologové tam věřili, že člověk musí nahlédnout až na dno své slabosti (nebo špatnosti), aby se stal pokorným a lepším. Netroufám si ani uhádnout, kolik lidí ta polovinná léčba změnila. Jisté je, že si Němci dnes vybírají dobré a ještě lepší vlády i prezidenty. U nás se neléčil nikdo – veřejně jsme všichni chlapíci a doplácíme na to, že si z ideologie komunismu nadále neříkáme pravdu.

Ludmila Svátková