Mšeno - Vážení spoluobčané, dovolte mi, abych vás opět seznámil s některými body jednání zastupitelstva města Mšena, které se uskutečnilo 22. září 2020.

Prvním bodem, který se projednával, bylo rozpočtové opatření města. Většinou se jedná o formalitu, kterou bez větších diskusí odsouhlasíme. Tentokrát to bylo jiné. V předloženém materiálu se objevila dvě porušení usnesení zastupitelstva. Prvním byl nákup cisterny, který zastupitelstvo zamítlo na svém jednání dne 30. 9. 2019. Druhým byl projekt na odvzdušnění školní jídelny.

Nákup cisterny jsme nepodpořili z prostého důvodu. Už dlouho tvrdíme, že by město pro technické služby mělo pořídit víceúčelový stroj, na který existují různé nástavby, a posunout se tak při běžné údržbě města do 21. století.
Nekupovat samostatnou cisternu, kterou lze zapojit pouze za traktor a navíc se určitě všude nedostane. Naším záměrem je koupit stroj podobný tomu na obrázku, na který lze nasadit radlici na shrnování sněhu, který zvládne chemický posyp v zimním období a dokáže i zametat a zbavit prachu chodníky i místní komunikace. Obsluha může také zalévat stromy a záhony, aniž by musela neustále vystupovat a nastupovat (jako tomu bude u cisterny tažené traktorem). Tento stroj je uzpůsoben i na vysokotlaké mytí a má spoustu dalších užitečných funkcí. Jistě už jste každý z vás někdy potkali naše pracovníky TS, kteří v zimě na malém traktůrku shrnovali sníh z chodníků a byli u toho zasněžení jako sněhuláci. Možná, že je záměrem vedení města pracovníky otužovat, ale mně to spíš přijde jako naprosté pohrdání zaměstnanci. Na jedné straně se nebojíme utrácet za projekty
a studie statisíce, zavazujeme se k investicím v řádech desítek milionů, abychom zhodnotili soukromé majetky, plánujeme opravu ulice za 3 miliony korun (psal jsem o tom v minulém čísle), a na druhé straně je pro vedení města nákup moderního stroje zbytečností. Na neschválený nákup cisterny jsem upozornil přítomné zastupitele. Jaké však bylo mé překvapení, když pan starosta konstatoval, že k žádnému porušení usnesení ZM nedošlo. Posuďte sami. Návrh usnesení zastupitelstva na jednání dne 30. 9. 2019 zněl takto – „ZM schvaluje nákup cisterny PN 50 (5.000 lt.) za účelem zalévání stromů v krajině a vyvážení septiků na území města Mšena. Financovaní z hospodářské činnosti Města.“ Výsledek hlasování byl 6 pro, 3 proti a 4 se zdrželi – tedy návrh nebyl schválen! Ani ne po roce zjistíme, že cisterna byla zakoupena. Ovšem ne z hospodářské činnosti, ale z přebytku rozpočtu. A kvůli této „malé“ změně financování nákupu cisterny je pan starosta přesvědčen, že to mohla nyní rozhodnout pouze rada města. Já jsem opačného názoru. Nejvyšším orgánem města je zastupitelstvo, a pokud zastupitelstvo něco neschválí, může to rozhodnutí změnit pouze opět zastupitelstvo. Tímto způsobem mohou radní utratit v podstatě celý rozpočet města a zastupitelstvu to dají pouze na vědomí. Chápu, že se to vedení města i radním zamlouvá, ale ruku na srdce, je to tak správně? Má o rozpočtu města opravdu rozhodovat pouze 5 lidí? Pokud ano, pak nemusíme mít patnáctičlenné zastupitelstvo.

Druhým zpochybněným rozpočtovým opatřením byl projekt na odvzdušnění školní jídelny. Tento projekt byl odsouhlasen radou města v srpnu 2019. Cena projektové dokumentace činí 300 tisíc korun. Cena realizace bude podle mne v řádech statisíců, možná milionů, to ještě nevíme. Na jednání zastupitelstva města dne 20. 5. 2019 bylo jednomyslně schváleno toto usnesení č.4/6/2019 „ZM si vyhrazuje schvalování rozpočtových opatření vedoucí k zařazení nových investičních a opravárenských akcí nad 200 tis. Kč bez DPH.“ Podle mne tak došlo k dalšímu jasnému porušení usnesení zastupitelstva, protože schválení takového projektu bylo od května 2019 v jeho pravomoci. K mému překvapení nám to pan starosta také vyvrátil s tím, že ani zde se nejedná o porušení usnesení zastupitelstva, protože o projektu bylo rozhodnuto ještě před usnesením zastupitelstva. Tak nevím, ale květen je v kalendáři dříve než srpen. My bychom s kolegy určitě tento projekt podpořili, v tom problém není. Vadí mi ale, že nás vedení města a rada města přehlíží a nemíní s námi o ničem komunikovat. Pravděpodobně se bojí našich názorů. Jak je z obou příkladů zřejmé, vládnoucí koalice si usnesení zastupitelstva vykládá po svém a hlavně vždy tak, aby to vyhovovalo jim.

Naše názory a postoje jsou zkrátka pro vedení města velmi nepopulární, a tak nám neustále podsouvají, že haníme vše, co chtějí udělat a co oni připravují, a tím si zdůvodňují to, proč s námi nekomunikují. Jenže my nehaníme vše, ve spoustě záležitostí hlasujeme stejně jako vládnoucí koalice a je to jednoduše prokazatelné. Naposledy jsme například hlasovali pro opravu části komunikace v ul. Žižkova, minule pro kanalizaci v ul. Boleslavská, stejně jako v mnoha dalších bodech. Odsouhlasili jsme také nákup kontejnerového WC, které bude sloužit široké veřejnosti a návštěvníkům města. A to i přesto, že by podle nás bylo lepší situovat veřejné WC do budovy bývalé lékárny. Vedení města se tato varianta nezamlouvala a preferovalo nákup kontejnerového WC. Když jsme chtěli předložit cenové porovnání, dostali jsme rozpočet na přestavbu bývalé lékárny ve výši 1,2 milionu korun. Přestože si myslíme, že je rozpočet značně nadsazený, nechtěli jsme prodlužovat současný nevyhovující stav s mobilní toaletou TOI a dál se dohadovat. Proto jsme podpořili nákup kontejnerového WC, a tím prokázali, že my jsme schopni kompromisu.

Ale samozřejmě na spoustu věcí a projektů máme jiný názor. Minule jsem vám psal o projektu „Rekonstrukce ul. Na Tržišti“. Nyní vám chci představit naše připomínky k projektu „Parkoviště u zdravotního střediska Na Skaličkách“.

Jedná se o vybudování parkoviště na stávající nezpevněné ploše. Nebudu vás zatěžovat všemi detaily. Shrnu jen své nejpodstatnější výtky. Zásadní problém vidím v navrženém materiálu – kamenné dlažbě. K lékaři chodí především lidé, kteří se hůře pohybují, a kamenná dlažba podle mého názoru pohyb těmto lidem ještě ztíží. Místa pro ty nejvíce postižené (držitele průkazu ZTP) jsou umístěna téměř nejdál od vchodu. Je zde navrženo velké množství tzv. izolační zeleně, kterou budou muset lidé obcházet a pohybovat se tak v příjezdové komunikaci. Jsou zde navrženy odpočinkové zóny, mobiliář a osvětlení. I díky tomu zde samozřejmě klesá počet parkovacích míst. Zeleň, mobiliář a osvětlení je rozpočtováno na 400 tisíc korun. Rozpočet byl tvořen v roce 2017,a tak se dá předpokládat, že výsledná cena bude o něco málo vyšší. Celková cena za parkoviště včetně výše popsaného je 1,2 milionu korun. Pokud se projekt bude realizovat podle zpracované dokumentace, budou někteří lidé spokojeni - památkáři, architekti, lidé s architektonickým a urbanistickým cítěním. My obyčejní lidé si ale musíme klást otázku - je důležitější funkční a praktické parkoviště nebo je lepší vyhovět památkářům a architektům? My jsme pro praktické parkoviště, které bude dobře sloužit především vám, občanům,a které vyjde určitě levněji. Po dohodě s vedením města napíšu své připomínky panu architektovi a uvidíme, jaká bude vůle ke změnám. Pokusím se s vedením města také dohodnout, aby situaci dopravního řešení parkoviště zveřejnili na stránkách města a vy jste si mohli udělat představu, o čem to vlastně mluvím, a utvořit si vlastní názor. Diskuse k tomuto bodu už byla na můj vkus místy zbytečně vyhrocená, což se bohužel promítlo do zbytku jednání.

Sice pak následovalo pár „klidnějších bodů“, ale v diskusi se otevřelo téma sociálního bydlení, které diskusi vygradovalo tak, že pan starosta jednání zastupitelstva raději ukončil předčasně.

Závěrem vám opět doporučím, abyste sledovali zápisy z jednání zastupitelstva a třeba se někdy přišli i podívat.

V mém červnovém příspěvku jsem psal, že se začala uvolňovat opatření zavedená kvůli novému viru (jeho název psát nechci, protože to slovo už nenávidím). Uplynuly 3 měsíce a opatření se opět začínají zpřísňovat a nás asi bohužel čeká složitější období. Rád bych vás všechny požádal, abyste nepodléhali panice a strachu, které se nám snaží nahnat média a bohužel i někteří politici a experti. Buďte na sebe samozřejmě maximálně opatrní, dbejte především na hygienu, vyhýbejte se velkým srocením lidí, a to především v uzavřených prostorech. Izolovat se doma, nevycházet, přestat se stýkat s lidmi a žít ve strachu ale podle mne také není správné řešení. Snažte se zkrátka žít normálně.

Při jarní krizi naše sdružení na vlastní náklady instalovalo k několika prodejnám a provozovnám ve Mšeně dávkovače na dezinfekci rukou, abychom pomohli v boji proti šíření viru. Pokud to bude nutné, jsme znovu ochotni a připraveni v rámci našich možností pomoci vám i místním podnikatelům. Nebojte se, zvládneme to.

Jiří Guttenberg st.
zastupitel za sdružení Pro Mšeno