Mšeno, Vyhlídky - Bohoslužeb ve skalách, které se konaly v sobotu 19. září na Vyhlídkách u Romanova, se zúčastnilo okolo třiceti návštěvníků všech generací. Na přípravě se vedle místních členů evangelického sboru ve Mšeně – horolezce Petra Pavelky a faráře Michala Šimka podílel již počtvrté farář Michael Führer z evangelického luterského sboru Gruna-Seidnitz v Drážďanech. Téma letošního setkání znělo „Právě teď: Překonávat hranice - vytvářet společenství“.

Spolková vláda v Německu tři dny před konáním akce zařadila kvůli stoupající nákaze Covid-19 Středočeský kraj mezi rizikové oblasti, kam nedoporučuje svým občanům jezdit. To přimělo německé přátele z Dráždan, že letos zůstali pro jistotu doma, aby neohrozili svůj pracovní program. Při návratu by se totiž museli prokázat negativním testem nebo jít na dva týdny do karantény.

Neznamenalo to však, že by se bohoslužba nekonala, vše proběhlo oboujazyčně, jako by tam byli i účastníci z Německa. Zpívaly se písně z okruhu Taize z Francie, které jsou známy po celém světě.

Farář Šimek při zahájení řekl: „Vyřizuji vzkaz od faráře Michaela Führera, že nás všechny srdečně pozdravují a v této chvíli na nás myslí. Právě teď překračujeme hranici našimi myšlenkami a modlitbami. Vytváříme na dálku společenství. Přátelé v Drážďanech, děkujeme vám za pozdravy a máváme vám z Vyhlídek a voláme – ahoj, nazdar.“ Shromáždění lidé mávali a zdravili na dálku. Bohoslužba byla zčásti natočena na video, osvědčení fotoreportéři Josef Havel a Otto Vokál pořídili řadu snímků. Takže alespoň pomocí techniky budou překročeny hranice a partneři v Německu budou mít k dispozici po zpracování záznam bohoslužby.

Michal Šimek ve svém úvodním proslovu připomněl mšenského horolezce Luboše Martínka, který stál u začátku těchto bohoslužeb v roce 2014. A také dalšího, dnes již zemřelého lezce Káju Vostruhu, který v době, kdy byl už těžce nemocný
a byl upoután na lůžko, navštívil bohoslužbu ve skalách prostřednictvím mobilu. Na jejich památku farář položil na skálu kytici karafiátů.

Dopředu připravené kázání Michaela Führera přečetl Michal Šimek česky i německy. Německý duchovní si položil otázku, jak mohou být křesťané lidmi plnými fantazie. A přítomným představil Američana Jima Collinse, profesora managementu, který se v kondici udržuje horolezectvím. „Lezení je jednou z nejkreativnějších věcí, jaké jsem kdy dělal. Je to nepřerušovaný proces řešení problémů. Zíráš na skalní stěnu a říkáš si - nejspíš existuje nějaká cesta, ale musíš ji při lezení najít,“ říká Collins. Je přesvědčen, že lezení také trénuje kreativitu v jiných oblastech života.

M. Führer konstatoval, že Ježíš by byl tímto lezeckým borcem silně potěšen, protože si přeje kreativní a vynalézavé přátele. Lidi, kteří mají dynamického ducha a jsou ochotni jít netradičními cestami. V souvislosti s Ježíšovým podobenstvím o nepoctivém správci z Lukášova evangelia dospěl k závěru, že se lze nechat inspirovat nikoli k nepoctivosti, ale chytrým nápadem a rozhodným jednání k napnutí sil tam, kde je toho zapotřebí pro dobrou věc. A zakončil své kázání slovy: „Pokud tedy máme být my křesťané lidmi plnými fantazie ve všech oblastech, a pokud lezení opravdu trénuje naši kreativitu, pak musí naše motto znít: Schopné horolezce do vedení církví a sborů - s výjimkou těch, kteří cvičí jen kolem svých vlastních kariérních žebříčků - a na všechny kostely „lezecké stěny“, abychom mohli najít nové způsoby, jak přesvědčivě žít Ježíšovo poselství a nadchnout pro něj ostatní. Takže - horolezení je dobré, pokud chceme jít společně dopředu. Ve víře a jako křesťanská společenství v České republice, v Německu a všude jinde. A myslím si, že to chceme. Bůh nám k tomu pomáhej!“

Faráře Šimka čekalo velké překvapení, když den po skončení bohoslužeb našel v mailové poště zprávu od jednoho člena sboru Gruna –Seidnitz v Drážďanech: „Navzdory varování před rizikem jsem přijel a jsem rád. Byla to hezká bohoslužba,“ konstatoval. Takže shrnuto – hranice naši němečtí přátelé překročili duchovně i fyzicky. Obojím způsobem jsme společně vytvořili společenství.

(sim)