Mšensko - Jako učitel biologie a správce kabinetu na gymnáziu v Týně nad Vltavou jsem dostal kvůli výměně nábytku za úkol zlikvidovat „nepotřebné“ materiály. S těžkým srdcem jsem bral do ruky pomůcky, hlavně staré výtisky odborných časopisů - a objevil doslova poklady.

S manželkou, rodilou Mšeňačkou, nás zaujal článek Karla Domina: „Nový příspěvek ke květeně Mšenska“ z časopisu Věda přírodní, číslo 5 z roku 1942.

Autor, který byl dobrým přítelem mšenského buditele Josefa Bedřicha Cinibulka, zmiňuje výskyt zajímavých rostlin z mnoha lokalit od Lhotky až po Mšeno. Pro pamětníky jsem vybral ty, které se týkají nejbližšího okolí Mšena.

Mokrýš střídavolistý

„Na vlhkém dně doliny v Hlovci v jasanových i jiných porostech roste Chrysosplenium alternifolium.“ Česky se tato rostlina jmenuje mokrýš střídavolistý. Vyskytuje se hlavně na zamokřených místech nevhodných pro pěstování užitkových plodin a není považován za plevelnou nebo ohroženou rostlinu, je mu proto věnována malá pozornost.

Máčka ladní

„U Mšena, při mělnické silnici jižně od města, mezi kotami 368 a 338 lokálně, také u Kaniny (c 340 m) na suché travnaté stráni nad Vrbodolem roste Eryngium campestre.“ Český název této rostliny je máčka ladní a je to léčivá bylina z čeledi miříkovitých, až šedesát centimetrů vysoká víceletá rostlina bělavě zelené barvy.


Orsej jarní

„V Hlovci na dně doliny v rozsáhlých hustých porostech roste Ficaria verna.“ Orsej jarní je běžná rostlina rozšířená od nížin do podhůří, v horách je už vzácná. Najdeme ji nejčastěji ve vlhčích typech listnatých lesů, ale i na loukách a v křovinách.


Pomněnka řídkokvětá

„Nadmíru obecná v Hlovci na vlhkém dnu doliny v jasanových i jiných porostech je Myosotis sparsiflora.“ Pomněnka řídkokvětá roste ve vlhkých a lužních lesích, na vlhkých loukách a v aluviích vodních toků, je zařazena mezi vzácnější druhy, vyžadující další pozornost.“


Snědek Kochův

„Na travnatých loukách a mezích u samého Mšena a v jeho nejbližším okolí, místy také v Hlovci, najdeme Ornithogalum tenuifolium.“ Snědek Kochův v ČR roste v teplých oblastech Čech i Moravy, místy je celkem běžný. Najdeme ho na sušších loukách a ve světlejších lesích, hlavně v doubravách a akátinách. Kvete nejčastěji v květnu.

Profesor botaniky Karel Domin zmiňuje velký výskyt Rumex thyrsiflorus (šťovík rozvětvený) podle trati mezi Jenichovem a Mělnickou Vruticí, na Mšensku viděl jen Rumex acetosa (šťovík kyselý). Stejně jako současné zdroje považuje profesor Domin první zmiňovaný šťovík za neofyt. Šťovík kyselý nemusím doufám čtenářům představovat.

Na tomto příkladu je vidět, že i staré noviny a časopisy mohou být pro nás zdrojem velmi zajímavých informací.

V článku byly použity informace a fotografie z https://cs.wikipedia.org a https://botany.cz.

Mgr. Jiří Šálený, Mšeno