Mšeno - S příchodem pandemie koronaviru na začátku března letošního roku se naše Jednotka Sboru dobrovolných hasičů ve Mšeně musela začít řídit krizovými opatřeními a fungovat v nouzovém stavu. Hasičský záchranný sbor, ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo vnitra vydaly řadu nařízení, podle kterých se naše jednotka a ostatní JSDH musely řídit a dodržovat je.

Pro nás to znamenalo dezinfikovat a dekontaminovat vozidla, oblečení včetně obuvi, budovy a ostatní zařízení po každém zásahu.

Navíc jsme se mohli sejít jen v případě vyhlášení poplachu, a to ještě v omezeném počtu - na každé zásahové vozidlo jeden řidič a dva hasiči.

Případné úřední úkony pro chod naší jednotky zařizovali velitel a zástupce velitele. Zástupce velitele je státním zaměstnancem u HZS, kde mu byl udělen rozkaz, podle něhož se nesměl stýkat s příslušníky naší dobrovolné jednotky. Ale i tak jsme všechno zvládli a udrželi jednotku v chodu.

Na místě zásahu se mohli stýkat a komunikovat pouze velitelé, zástupci dalších složek IZS museli být v oddělených skupinkách.

Dále jsme pro případ nasazení v místě s výskytem koronaviru obdrželi zápůjčkou od HZS Mělník protichemické obleky a masky pro případnou dezinfekci, dekontaminaci a samotný zásah. Tyto protichemické obleky jsou primárně určeny pro zásah ve zdravotnických zařízení, v domově seniorů, škole a školce v případě výskytu nákazy.

Díky jednateli firmy SPONA se nám podařilo získat dezinfekční ekologický prostředek Vertesprit Ank na povrchy, který přerozdělovali dobrovolní hasiči v Libiši. Mšenští hasiči této dezinfekce mezi občany města, školu, školku a obchody rozdali bezmála 450 litrů. Naše jednotka následně distribuovala i dezinfekci na ruce Anticovid, kterou zakoupilo město Mšeno. Této dezinfekce jsme rozdali mezi občany 200 litrů.

Dále jsme se snažili pravidelně dezinfikovat vytipovaná místa, jako jsou lavičky, parkovací automaty, veřejné WC, bankomat, dětské hřiště v Debři, hřiště před i za školu, autobusové zastávky a zastávku na nádraží.

Po dobu probíhající pandemie zaznamenala naše jednotka několik událostí, z nichž šlo ve třech případech o požáry. První byl za obcí Sedlec, kde při vypalování klestí došlo k rozšíření požáru na plochu zhruba čtyř hektarů, navíc pro hasiče v těžce přístupném terénu. Ke druhé události jsme vyjížděli pod místní školku k doutnajícímu kompostu a shrabanému listí, kde jsme zasahovali pomocí zádových vaků a barelů z důvodu nepřístupnosti pro těžkou techniku. Poslední požár byl za obcí Vrátno, kde hořela hromada větví a odpadu.

Vyjížděli jsme ke stromům, vyvráceným vlivem silného větru na komunikace do katastrů obcí Libovice, Skramouš, Kokořínský Důl a Vrátno. Vedle toho jsme pomáhali se zajištěním odlétávající střešní krytiny na hostinci U Koruny naproti naší zbrojnici.

Takto bych shrnul činnost naší jednotky během trvající pandemie. V závěru bych rád poděkoval všem členům, kteří se na opatřeních a zásazích naší jednotky podílejí. Dále bych chtěl poděkovat i místním občanům a podnikatelům, kteří se také podílejí na dezinfikování svých provozoven a prostorů před nimi, a zároveň zaměstnancům Městského úřadu Mšeno za vstřícné jednání k našim občanům.

František Šulc, velitel JSDH Mšeno