Velký Újezd - V novodobé historii se ve slovníku Újezdských často objevoval pojem „dvacetiletá“ voda, a to v souvislosti se záplavou Hořeního a Spodního dolu v obytné zástavbě.

Jako děcko pamatuji brigádu na čištění návesní nádrže - koupaliště od přívalu vody a zeminy v roce 1979, poté v menším rozsahu v roce 1995. Pokaždé se jednalo o jarní srážky ve spojení s konkrétním způsobem hospodaření zemědělského podniku. Poněkud větší problém začal být po roce 2011, kdy Velký Újezd zažil „dvacetiletou“ vodu už šestkrát. Pokud spadne 40 až 50 milimetrů srážek za půl hodiny a ještě k tomu 23. dubna, pak už ani druh polních plodin nerozhoduje, protože vzejít kromě ozimů nestačí nic.

Z těchto důvodů obec od roku 2013 řešila výstavbu protipovodňového poldru, který by zmíněnou místní část obce ochránil před přívalovou vodou z polí směrem od Kaniny a bočních svahů zemědělských ploch. Územní řízení a vydání stavebního povolení trvalo neuvěřitelných 5 let. Jelikož žijeme v poměrně složitém systému financování podobných rozvojových projektů prostřednictvím dotací, kdy úředník ministerstva zná jistě naše potřeby lépe než my sami, trvalo další rok a půl získání této dotace. Kromě jiného jsme museli vysvětlovat, proč dochází k povodním, když u nás není vodní tok (asi první takto poskytnutá dotace v ČR), dále nás pak pan externí expert ministerstva zemědělství donutil přepracovat projektovou dokumentaci a snížit maximální regulovaný přítok ze „stoleté“ vody na „padesátiletou“. Toho pána jsme tady nikdy neviděli, ale opět, tak jako úředníci v Praze, asi zná naše potřeby lépe než my sami…

Po všech přípravách jsme tedy mohli začít s výstavbou na podzim 2019. Akci za 3,95 milionu korun vysoutěžila firma Nowastav a.s., dotace od MZe činí 3,354 milionu korun. V podzimních měsících bylo zhotoveno trubní vedení protipovodňového poldru včetně základového zámku stavby, od února 2020 zhotovitel vyhloubil zbylou část základového zámku, mísil dovezenou zeminu s materiálem vyhloubeným v místním hliníku a v této době už můžeme vidět finální výšku hráze a stavbu pojezdného přelivu.

Protipovodňový poldr je jen jednou z důležitých staveb a opatření k zabránění opakovaných povodní ve Velkém Újezdě, další vznikají formou takzvaných společných zařízení v rámci komplexních pozemkových úprav v tomto katastru.

Martin Bauer, starosta Chorušic