Pohled na Mšeno od severupamětní deska - revitalizace centra, foto: Petra NejedláOltář v kostele sv. MartinaVojtěchov

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Seriál pro knihomoly


Mrtvý muž jako malý kluk šikanoval své spolužáky

Skotského prozaika Petera Maye (nar. 1951) jsme si na stránkách našich novin představili již v minulosti. Je znám jako televizní scénárista a autor detektivních románů. Ačkoli píše již od konce sedmdesátých let, světovou proslulost mu vynesl především první díl trilogie z ostrova Lewis, román Blackhouse (fr. 2009, angl. 2011), který vyšel česky s názvem Skála (2013, nakl. Host).

Ostrov Lewis je součástí souostroví Vnější Hebridy, nachází se severozápadně od Skotska, k němuž také patří. A právě sem, na nehostinné místo bez stromů, potýkající se po celý rok s větrem a nepřízní počasí, přijíždí z pevninského Skotska policejní detektiv Fin Macleod, aby se zde podílel na vyšetřování vraždy, jejíž modus operandi je téměř totožný s vraždou, kterou vyšetřuje v Edinburghu. Fin, který nedávno tragicky přišel o malého syna, se vrací do míst svého dětství, neboť právě z ostrova Lewis pochází. Setkává se s dávnými kamarády, ale ve vzduchu stále visí napětí. Zdá se, že události z dětství nějakým způsobem souvisí s vraždou, protože mrtvým je muž, který po dobu školní docházky šikanoval své okolí, ale ne vše sedí. A stále chybí motiv. Lidé na ostrově nejsou sdílní a Fin musí bojovat nejen s jejich neochotou, ale i s vlastními vzpomínkami, které mu vyvstávají v mysli. Otázkou je, zda si pamatuje vše tak, jak se opravdu událo. Zdá se, že klíčovou událostí je každoroční lov mláďat terejů, který se odehrává na skále uprostřed moře. Co se tam stane tentokrát? A co se tam událo před osmnácti lety? To musí Fin zjistit. Nebo si vzpomenout.

Peter May napsal brilantní román, který lze označit za více než jen detektivku. Jde spíše o psychologické drama, kdy je vražda a její vyšetřování prostředkem k odhalení detektivova nitra. Výborně popsaná je příroda a počasí na Hebridách, s nímž se lidé museli smířit, a tak se stali stejně drsnými. Zajímavě je udělaná kompozice, v jednotlivých kapitolách se střídají Finovy vzpomínky na dětství, vyprávěné v první osobě, a současné vyšetřování. Autor nás dlouho drží v napětí, kdo je vrahem. Když ho společně s Finem odhalíme, nepociťujeme vítězství, protože jeho motiv je sice pokřivený, ale on sám je svým způsobem obětí.

Na úspěch Skály navázal autor dalšími romány – Muž z ostrova Lewis (2012) a Šachové figurky (2013). Všechny vydalo nakladatelství Host, stejně jako audioknihy, které namluvil Jiří Dvořák.

(vkv)