Mšensko - Celý svět zažívá jedno z nejhorších období od doby druhé světové války. Tentokrát ale proti národům nestojí vojáci ve zbrani, ale neviditelný soupeř, který si bez výstřelu bere tisíce životů.

Na Mšensku, stejně jako ve zbytku republiky, panuje nouzový stav a celostátní karanténa. Lidé ovšem ve většině případů nepanikaří, dodržují vládní nařízení, a to například v podobě nošení roušek nebo omezení pohybu ve městě a okolních obcích. Lidé z jiných měst se ovšem mnohdy naopak příliš svědomitě nechovají a podnikají výjezdy na venkov, pohybují se v obcích často bez roušek a dvoumetrové odstupy před obchody jim nic neříkají. „Mšeňáci a lidé z okolních obcí nosí roušky a dodržují nařízení a turisté se chovají neomaleně. To opravdu není v pořádku,“ líčila jedna z obyvatelek Mšena ve facebookové skupině Mšeno proti koronaviru.

Řadu lidí doslova rozčílily desítky turistů, kteří během karantény vystávají dlouhé fronty u místní zmrzlinárny a pohybují se v centru Mšena bez zakrytých úst.

Negativní zkušenosti spojené s koronavirovou pandemií na druhé straně vyvažuje solidarita, která se mezi lidmi objevila. „Šijeme dětské roušky, pokud má někdo zájem, ozvěte se. Zdarma.“ Stálo ve výzvě, která je toho důkazem.

Mšeno před budovu radnice dokonce umístilo stojan, kam mohou lidé pověsit roušky v sáčku, které mají navíc, a obdarovat tak ty, kteří ještě roušky nemají.

V každé obci jsou zručné ženy, které tráví hodiny u šicího stroje, aby své blízké, přátele, seniory nebo nemocné lidi uchránili před zákeřnou nákazou. Například v Chorušicích se do výroby roušek pustily všechny ženy z místní mateřské školy. „Ušily roušky jak pro naši obec, tak pro klienty mšenského domova seniorů,“ pochválil chorušický starosta Martin Bauer místní „švadleny“, které nejsou ovšem jediné.

To ale není všechno, v čem si lidé pomáhají. Lobeč pro své občany například zajistila dezinfekci, kterou jim rozdávala do vlastních nádob, město Mšeno se pak rozhodlo dezinfekci distribuovat do místních obchodů. „Dezinfikujeme i důležité prostory jako například zdravotní středisko, úřad, poštu, bankomat nebo veřejnou toaletu,“ přiblížil starosta Mšena Martin Mach a dodal, že například ulice, zastávky a další venkovní místa je do potvrzení nákazy v lokalitě zbytečné dezinfikovat. „Koronavirus je podle odborníků poměrně citlivý na zevní vlivy. Nesnáší sluneční záření, mráz, horko nebo vyschnutí. Ve vnějším prostředí tak vydrží jen několik desítek minut,“ doplnil starosta. Zároveň uvedl, že pokud v době vyhlášení nouzového stavu senioři potřebují obstarat nákup základních potravin, vyzvednout léky a nemají nikoho, kdo by jim pomohl, mohou se bez obav obrátit se na Městský úřad Mšeno na telefonech 315 693 121 a 315 693 123.

Místní podnikatelé se v krizi rozhodli zajišťovat rozvoz obědů, výuku angličtiny s padesátiprocentní slevou nebo bezplatné videolekce s cvičením.

Jiří Říha