OlešnoPamátník mistra Jana Husa, foto: Petra NejedláOlešnoBusta F.Palackého

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Deník zastupitele : Jiří Guttenberg, Pro Mšeno


Vážení spoluobčané, jak jste jistě zaznamenali, v měsíčníku Mšensko se objevují příspěvky jak od našich zastupitelů, tak od zastupitelů z „vládnoucí koalice“.

V minulém čísle reagoval na naše příspěvky pan místostarosta a nyní budu zase reagovat já. V článku pana místostarosty jsme obviňováni z populismu. Já se nechci pouštět na tenký led dohadování o tom, co je, či není populistické. Za sebe musím říci, že pokud už jsem se dal do práce v zastupitelstvu, chci a také budu prosazovat své názory a názory i zájmy především vás, občanů. To samozřejmě přináší a bude přinášet názorové střety s vedením města, se kterým máme bohužel na spoustu věcí jiné názory. Ale to je zkrátka život. Nevidím v tom vůbec nic špatného.

Naše sdružení volilo mnoho občanů a jsem přesvědčený, že je zajímají naše názory a postoje. A my neděláme nic jiného než to, že je veřejně publikujeme. Musím se ohradit vůči tomu, že bych chtěl v lidech vyvolávat negativní reakce vůči vedení. Předpokládám, že lidé mají své názory, a buď se s těmi mými ztotožní, nebo naopak dají za pravdu vedení města. Od začátku se ovšem netajím tím, že chci a budu naslouchat i lidem s jiným názorem a že pokud většina lidí bude mít na nějakou věc odlišný názor, budu tento názor respektovat – viz. dlažba v ulicích.
Pokud ji tam budou chtít sami občané, nemám problém ji podpořit, i když jsem osobně proti dlažbě!

Ve svém článku pan místostarosta na jedné straně píše o tom, že parkovací místa nejsou potřeba, ale hned v dalším odstavci píše o záměru vybudovat záchytné parkoviště u nádraží. Potřebujeme tedy parkoviště, nebo nepotřebujeme? Myslím, že parkoviště potřebujeme určitě a je pouze otázka a věc názoru, kam ho umístit. Místostarosta navrhuje u nádraží. Tak jako se vedení města nelíbí parkoviště v centru, tak mně se nelíbí parkoviště u nádraží, protože mám veliké pochyby o tom, že bude využíváno. Drtivá většina návštěvníků přijíždí od Mělníka a pochybuji, že pojedou zaparkovat k nádraží
a pak půjdou nebo pojedou na kole zpět na náměstí.

My navrhujeme buď parkoviště v místě bývalé cihelny, nebo za kostelem, protože jde o místa dostupná centru města a máme k tomu i další důvody. Vybudování parkoviště není finančně nákladné a po zbourání starého střediska by tu do budoucna zůstal prostor, který by mohly využít budoucí generace, protože přestavět parkoviště na cokoli jiného není žádný problém. Ale současné vedení města absolvovalo školení z urbanismu a je přesvědčené o tom, že pouze jejich názor je ten správný. A tak se rozhodlo, že budoucím generacím nenechá v centru žádný prostor k využití a že postaví v místě za kostelem knihovnu a sociální byty za zhruba 100 milionů korun. A tady dochází k našemu velkému názorovému střetu. Jsme přesvědčeni, že by prostor mohl být využitý jinak. A knihovna i byty by třeba mohly být v některém z prázdných domů, kterých je ve Mšeně několik.

Musím opakovat, že mi vadí, jak jsme neustále stavěni do pozice rebelů a ničitelů všeho dobrého, co vedení města plánuje. Ono je to právě o tom názoru. Co je pro někoho dobré, je pro jiného špatné a naopak. Je to především o respektu k odlišným názorům. To, že prezentuji názory odlišné od vedení města, neznamená, že jejich názory nerespektuji. My jsme demokraticky smýšlející uskupení - stačí se podívat na zápisy ze ZM a zkontrolovat jednotlivá hlasování. Na rozdíl od vládnoucí koalice jsou naše hlasování různorodá, protože jsme různí lidé a na některé věci máme i uvnitř našeho uskupení různé názory. Přesto spolu normálně vycházíme.

Klasickým příkladem bylo zasedání ZM dne 29. 7. 2019, kde byla vládnoucí koalice v menšině. Pokud bychom zde hlasovali vyloženě „opozičně“, nebylo by schváleno nic důležitého. Proč o tom píšu? To aby bylo zřejmé, že nejsme až tak nekonstruktivní, jak je nám podsouváno a jak se o nás mluví.

Můj osobní největší názorový střet s vedením města nastává v použití dlažby na komunikace a chodníky. Bylo nám sice v článku pana místostarosty sděleno, že vše musíme konzultovat s památkáři a že hlavní slovo mají oni. A to díky vzniku MPZ. My se netajíme tím, že chceme MPZ zúžit a omezit. Chci ale především napsat to, že ani památkáři nejsou všemocní a že určitě dlažbu mít všude nemusíme. Dlažba se líbí vedení města, a především proto budeme mít pravděpodobně dlažbu téměř v každé ulici v MPZ. Pokud vše určují památkáři, zajímalo by mě, jak vedení města památkáře přesvědčilo o tom, že v ul. Jezerní být dlažba nemusí? Jezerní ulice se totiž nachází v nejstarší části Mšena a podle jednoho zdroje se dokonce jedná o nejhodnotnější ulici ve Mšeně. Přesto je tu asfalt a já nepozoruji, že by touto ulicí chodilo méně turistů či našich občanů jen proto, že tu není dlažba.

Pan místostarosta obhajuje použití dlažby trvanlivostí, estetikou a retencí vody. Trvanlivost a estetika kamene je zřejmá, ale pokud bychom šli do důsledku, proč tedy není z dlažby každá komunikace? Pokud se udělá asfaltová komunikace kvalitně, vydrží 30 let a pak stačí pouze odfrézovat a položit novou obrusnou vrstvu, což nejsou žádné extrémní náklady a práce jsou provedeny velmi rychle. Retenci vody lze zařídit i v asfaltové komunikaci, protože dnes už existuje mnoho způsobů, jak toto řešit (vsakovací jímky, koše, drenáže atd). Zamýšlím se nad tím, co by se asi stalo, pokud by asfaltovou směs znali již naši předci ve středověku? Používali by více dlažbu nebo asfalt? Já jsem přesvědčený o tom, že by na většině cest byl asfalt a my bychom tento problém nyní neřešili. Ale nechci se vracet do středověku, žiji ve 21. století a chci, aby se nám tady všem dobře žilo. To určitě chce i stávající vedení města. Jen s tím rozdílem, že vedení města naslouchá více urbanistům, architektům a památkářům, než vlastním občanům.

Budu bojovat proti tomu, aby na komunikacích a chodnících v našem městě převládala dlažba. Myslím, že už zde máme dlažby víc než dost. Pro mě dlažba znamená hluk, zvýšenou prašnost a otřesy nemovitostí v okolí komunikací z dlažby. Soudit pohyb pěších po dlažbě nemohu, protože jsem ještě mladý a chůze mi naštěstí zatím nečiní žádné problémy po asfaltu, zámkové dlažbě či kamenné dlažbě. Se svým bojem proti dlažbě nepřestanu, dokud nebudu slyšet většinový názor vás občanů, že dlažbu před svými domy chcete.

Byla dokončena rekonstrukce Mělnické ulice. Je to zářný příklad toho, že ne všechno, co je urbanisticky a architektonicky pěkné, je také praktické. Hned po uvedení do provozu se na ZM objevila žádost o umístění zrcadla, protože prostor naproti Obecníku je řešen tak, že když zde nyní zastaví nevhodně auto, nedá se odsud bezpečně vyjet. Před úpravou tohoto prostoru k takovým problémům nedocházelo. Proto by se měl do všech projektů dostat i obyčejný selský rozum a nemělo by se vše řešit jen podle urbanistů a architektů.

Pokud si dobře vzpomínám, tak zrovna toto místo bylo jedním z těch, o kterých se diskutovalo na veřejném projednání projektu Mělnická. Ovšem tak jako mnoha dalším námitkám nebylo ani této námitce vyhověno. Výsledek je ten, že je to sice pro někoho hezké, ale zároveň nyní nebezpečné pro řidiče. Platí tady asi pořekadlo, že pro krásu se musí něco obětovat.

Co se týká návštěvnosti našeho města, tak nejsem přesvědčený o tom, že díky zadláždění je Mšeno více navštěvované. To je podle mého názoru dáno dobou, kdy se velmi daří ekonomice, lidé mají peníze, a proto hodně cestují. Dalším faktorem je samozřejmě také umístění našeho města, které tvoří vstupní bránu do Kokořínska. Pokud bych hodnotil, stejně jako vedení města, vliv rekonstrukcí na návštěvnost, musel bych zmínit vysazení nových borovic u vchodu na koupaliště. Ty stromy jsou podle mě nevhodně umístěné, jsou křivé a jedna borovice je již suchá. Cyklisté se kvůli borovicím hůře dostávají ke stojanům na kola. A proto bude, myslím, na koupališti možná nejnižší návštěvnost za posledních několik let. Samozřejmě moje slova neberte vážně. Pokud bude návštěvnost na koupališti opravdu nízká, bude to především proto, že bylo horší počasí než v jiných letech, to je vše. Přeci když se chci jít vykoupat na koupaliště, tak nebudu sledovat, jestli je tam nějaký, podle mě nevhodně vysazený strom. Stejné to je u mě s náměstím. Když tam budu chtít jít na kávu, na pivo nebo na oběd, půjdu tam, i když je tam kamenná dlažba, a stejně bych tam šel, pokud by tam byl asfalt nebo zámková dlažba. Důležité je, aby tam byly nějaké lavičky (pro mě ideálně s opěradlem), nějaké stromy (hodně vzpomínám na ty košaté javory), a především dobře fungující služby, což díky místním podnikatelům na náměstí najdu.

Závěrem bych vám chtěl poděkovat, pokud jste článek přečetli celý, a doufám, že je z něj zřejmé, že nechceme dělat ve Mšeně zlou krev. Nikoho neurážíme, nikoho nepomlouváme. Prezentujeme vám a také nadále budeme prezentovat svoje názory, které se samozřejmě nemusí každému líbit.

Vážení spoluobčané, doufám, že jste strávili léto podle svých představ a prožili jste, ať tady ve Mšeně nebo kdekoli na cestách, mnoho skvělých zážitků.

Jiří Guttenberg st.
zastupitel za sdružení Pro Mšeno