Na internetu najdete i názvy zaniklých obcí

V předchozích dílech našeho seriálu o mšenském rodopisném putování jsem vám postupně představila jak ty kamenné, tak ty virtuální archivy, ke kterým má přístup každý, kdo je připojen k internetové síti. Nyní už umíte otevřít matriky narozených, oddaných i zemřelých, a lehce si tak dohledat záznamy
o vašich předcích. Webová stránka http://ebadatelna.soapraha.cz/ toho skrývá opravdu mnoho a čas na ní strávený může být takřka nekonečný.

Pokud se o váš rod zajímáte více, samotný matriční nález vám brzy přestane stačit. Odkud náš rod přišel, jak byl zámožný či v jakých podmínkách bydlel. To vše a mnohé další lze vypátrat a v dnešní internetové době to není velký problém.

Jak jsem už napověděla, v dnešním díle se zaměříme na bydliště našich předků. Tedy konkrétně na pomůcky pomáhající nám vyhledat, odkud naši předci pocházejí.

Ne každý z vašeho rodu musel být mšenský rodák. Jak ale jeho rodiště vypátrat, když nemáme žádný podklad? Pomoci vám může stránka https://www.kdejsme.cz/. Po zadání příjmení do příslušného vyhledávacího okénka vygeneruje přehlednou mapku výskytu daného příjmení, a navíc také seznam měst, kde se příjmení vyskytuje. U každé obce ze seznamu poté naleznete číslo znamenající aktuální počet osob s tímto příjmením. Podobnou službu poskytuje stránka https://www.nasejmena.cz/ a http://rodopis.cz/. Vyberte místo nejbližší vašemu bydlišti, případně osoby, od které tvoříte rodokmen, a porozhlédněte se tam po matrikách. Možná vám bude přát štěstí a ztraceného příbuzného objevíte právě tam.

Opět malá rada - k rychlému prohledání využijte indexy, o kterých jsem psala v minulých dílech. Pokud se nechcete spoléhat na výše uvedené odkazy, můžete projít indexy okolních obcí hned. Stejnou metodu využijete, pokud se vám nějaký příbuzný ztratil a nemůžete dále dohledat jeho svatbu nebo úmrtí.

Zápis v matrice máte dohledaný, je čas pokročit dál. Jak jsem vám už popisovala, v zápisech kromě základních jmenných údajů naleznete obec, odkud dotyčný pochází, a číslo popisné. Tato informace je důležitá, protože znalost místa nám pomůže identifikovat farnost, pod kterou spadá, a v případě vzdálenějších míst se může jednat také o jiný archiv, ve kterém budeme později hledat matriční záznamy a další archiválie.

Snažíte se dotyčné místo na mapě nalézt a stále bez výsledku? Mapy.cz nabízejí možnost přepnutí na mapu z 19. století, ukrývající mimo jiné i zaniklé obce, odkud mohl předek také pocházet.

Jejich přehled naleznete na http://zanikleobce.cz/. Detailnější pohled získáte prohlížením map stabilního katastru, který zahrnuje celé území rakouského císařství. Pro Čechy je naleznete na https://archivnimapy.cuzk.cz (zde naleznete Mšeno a okolí), pro Moravu a Slezsko na https://www.mza.cz/indikacniskici/. Všimněte si zde dvou druhů map - indikační skici a císařské otisky. Indikační skici jsou výhodnější, protože obsahují detailnější informace, včetně jmen majitelů. Domovní čísla a čísla pozemkových parcel jsou psány červenou barvou, černá čísla potom označují stavební parcely. Oproti tomu finální mapy, označované jako císařské otisky, už tuto výhodu nemají a obsahují pouze čísla parcel.

V příštím díle se dozvíte, co vše musel občan splnit, aby se mohl stát mšenským měšťanem, a jaká byla nejčastější povolání.