Mšeno - V červencovém vydání Mšenska se objevily tři články kritizující rozdělení grantů a výši finančních prostředků v jednotlivých kapitolách grantů. Nebudu zde psát jako člen komise, která granty rozdělovala, ani jako zastupitel města, ale jako představitel spolku, který z těchto grantů čerpá.

O navýšení finančních prostředků do grantového řízení pro sport jsem v minulosti se starostou osobně několikrát jednal, a to více či méně úspěšně. Současné navýšení částky na sport na 400 tisíc korun ovšem není moje zásluha. Není to ani vůle vedení města, ale nově to městu ukládá zákon.

Jako SK Mšeno (fotbal) jsme z grantového řízení města dostali na činnost mládeže 48 tisíc. Když to přepočtu na počet dětí a dní, ve kterých se jim věnujeme, dostanu se na částku asi 7 korun na dítě denně. Nepíšu to proto, že pan Hanzelín ve svém článku psal o dvacetikoruně na dítě na den. Někdy je dvacetikoruna málo a někdy je to víc než dost. Třeba pro nás by to bylo skvělé, protože jen na činnost dětí bychom pak brali od města částku 140 tisíc. S článkem pana Hanzelína naopak v drtivé většině souhlasím.

Tato čísla píšu především kvůli článku Jirky Říhy, ze kterého mám trochu pocit, že jsem si společně s dalšími několika zastupiteli zařídil navýšení částky a následně její rozdělení mezi nás a Sokoly. Znovu opakuji, že navýšení částky na sport ukládá městu zákon. My jako fotbalisté bychom za peníze od města přežili asi tak dva až tři měsíce a pak bychom museli činnost ukončit.

Náklady na činnost našich mládežnických týmů jsou totiž ročně ve výši zhruba 250 až 300 tisíc korun. Přesto fungujeme ve Mšeně dlouhá léta a věřím, že i nadále fungovat budeme. Je to díky tomu, že finance sháníme, kde se dá, a snažíme se je také generovat vlastní činností. Pak je to také samozřejmě díky nadšení a elánu několika málo lidí, tak jako v každém jiném spolku. Záměrně uvádím pouze finance na činnost, protože na opravy a investice do zařízení sloužících k provozování spolkové činnosti mohou žádat všechny spolky, a ne pouze ty sportovní.

Rozpočet na příští rok se teprve bude sestavovat a projednávat. Je tedy prostor k vedení diskusí a návrhů celkové výše finančních prostředků na grantová řízení. Může padnout také, podle mne nesmyslný, návrh na úpravu či zrušení grantového řízení města. Město Mšeno má grantový systém velmi jednoduchý a zpracování žádosti není pro nikoho velký problém. A to, že došlo k zákonnému navýšení financí na sport, není podle mne důvod ke zrušení grantového řízení města. Tím spíš, že byly také navýšeny, a to z vůle města a grantové komise, finanční prostředky na spolky o 60%!!! Tímto článkem nechci rozdmýchávat debaty o tom, kdo si zaslouží více financí nebo co je či není pro město prospěšnější, protože to nikdy nelze změřit. Prospěšný je každý spolek, který vykonává cokoli pro město a jeho občany. Naprosto chápu snahu představitelů každého spolku o to, aby si pro sebe zajistili co nejlepší podmínky. Nemělo by to ale být tím stylem, že do toho budu zatahovat jiné spolky a poukazovat na ně. Respektujme se, prosím.

Jiří Guttenberg st.
předseda SK Mšeno z.s.