Osvětlení nám. MíruBezdězy z Vrátenské hory (foto: J.Trevisan)Náměstí Míru panoramatickyMěstské lázně - koupaliště

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Dobová vycházka účastníkům nabídla výhledy


Mšeno - Řada lidí, kteří se procházejí Mšenem, možná ani neví, jaké pohledy do jeho „nitra“ by se jim mohly naskytnout.
I když mnohdy jen výjimečně. Jedna z příležitostí navštívit místa, kam se lidé běžně nepodívají, nastala v rámci akce Po stopách Cinibulkových aneb Časem zpět o sto let, kterou tradičně pořádá náš Okrašlovací spolek pro Mšeno a okolí.

Součástí dobové vycházky byla vedle improvizovaných tématických scének návštěva věžičky mšenského „úvěráku“ s pěkným výhledem do Masarykovy ulice, předsklepí bývalého hostince U Hroznu (cukrárna na nám. Míru) a sklepů restaurace U Pokliček (dříve U Věnce). Letošním tématem byly totiž výšiny a hlubiny města Mšena. Nechyběl tak ani pohled na město z několika vyhlídek ve Františkově aleji.

Letos, tedy přesněji v roce 1897, se dámy ve zdobených kloboucích a pánové v oblecích setkali se slovutným měšťanem a mšenským purkmistrem F. J. Janatkou (V. Novák), který si do Mšena pozval iniciátora stavby Petřínské rozhledny Dr. Viléma Kurze (J. Říha), aby na Mšensku našel vhodné místo pro vyhlídkovou věž. Nechyběl ani přední projektant pivovarů a sladoven Ing. Josef Rosenberg (P. Prouza), který vyprávěl jak o sklepích a chlazení piva, tak zmínil i přestavbu řemeslného lobečského pivovaru na parostrojní provoz. O těžbě ledu pro pivovarské sklepy pohovořil u rybníka Černík Herr Richter (J. Richter) z nedalekého pivovaru v Albertsthalu, kterého doprovodila jeho mladá žena (I. Richterová). Závěrečná scénka patřila majitelce zájezdního hostince na Podolci Anně Kabrnové (D. Sobotková), která špacírníky pozvala na zlatavý mok...

Tu naši každoroční „komedii“ jsme si prostě skvěle užili. Děkujeme všem účastníkům a těšíme se na příště.

Jiří Říha, předseda spolku