OlešnoOlešnoČerník (foto: O.Vokál)Olešno

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Bohoslužby ve skalách


Mšeno – Bohoslužeb ve skalách, které se uskutečnily na Vyhlídkách u Romanova už pošesté, se zúčastnilo kolem 80 návštěvníků včetně několika dětí. Šlo o rekordní počet od roku 2014, kdy se tyto bohoslužby uskutečnily poprvé.

V sobotu 6. července si jejich účastníci připomněli pád komunistických režimů ve střední a východní Evropě před 30 lety. Podobně jako v minulých dvou letech přijeli i hosté z Německa, konkrétně členové evangelického luterského sboru Gruna – Seidnitz z Drážďan.

Farář tohoto sboru – Michael Führer připomněl starobylý biblický příběh o pádu zdi Jericha, které po šest dní Izraelci v tichu obcházeli vedeni kněžími s pozouny. Sedmý den kněží začali hrát na pozouny a lidé začali křičet a zdi padly díky pozounům a víře. V návaznosti na tento příběh kazatel připomněl, že zdi padly i v roce 1989, když lidé vyšli z kostelů z mírových modliteb. „Ta malá světla měla víc síly než 2,7 milionů vojáků, umístěných tehdy v Německu,” připomněl.

Mšenský evangelický farář Michal Šimek ve své řeči poukázal na to, že právě víra a pravda byly hodnoty, kterých se představitelé komunistických režimů báli. Ukázalo se totiž, že to byla mocná zbraň v rukou zdánlivě bezbranných lidí - Jan Palach, který se upálil v Praze v lednu 1969 na protest proti postupující normalizaci, papež Jan Pavel II., Václav Havel, řada evangelických farářů v bývalé NDR, polští disidenti a další. „Ne všude byl zápas o reformu komunistického režimu před třiceti lety pokojný. V červnu 1989 zahynulo na náměstí Tchien-an-men v Pekingu až několik tisíc lidí. Věřím, že žádná oběť boje o lepší příští časy v průběhu mnoha desetiletí 20. století nebyla marná“, zdůraznil.

Společný zpěv doprovázeli pozounéři z Drážďan. Po skončení bohoslužeb se konal piknik, kde si účastníci sdělovali své dojmy a přátelsky se pozdravili.

Michal Šimek