Mšeno - V sobotu 7. září se ve Mšeně při příležitosti Dnů evropského dědictví konal koncert Velkého dechového orchestru Masarykova kulturního domu v Mělníku. Dříve než začalo samotné vystoupení v sokolovně, shromáždili se muzikanti před základní školou, odkud v 16.30 za zvuku prvních tónů Slovenského pochodu Karola Pádivého vykročili směrem k náměstí. Lidé, kteří se k průvodu přidali, si cestou vyslechli ještě jeden pochod, a to Šly panenky silnicí od Emila Štolce. Tuto úpravu lidové písně známe velmi dobře z české filmové pohádky Tři veteráni, kde zní během putování dlouhého nosu princezny Bosany Prahou.

Ostatně, jak se mohli posluchači dozvědět později z úst Dr. Josefa Šebesty, který je uměleckým vedoucím pětatřicetičlenného souboru a následující koncert v sokolovně moderoval i dirigoval, v době po vzniku samostatného Československa často vojenští kapelníci používali ve svých skladbách lidové melodie.

Velký dechový orchestr Masarykova kulturního domu v Mělníku vznikl zhruba před rokem a během krátké doby se vypracoval na současnou úroveň, kdy se stal tělesem, vyhledávaným lidmi, kteří zjistili, že pod pojmem koncertní dechová hudba se nalézá jiný žánr než pouťová dechovka, a rádi si poslechnou kvalitní skladby klasických autorů, jakými byli František Kmoch, Václav Vačkář, ale také původní instrumentace Josefa Poncara nebo Jaromíra Vejvody.

Vzhledem k tomu, že mšenské občany koncert zajímal, můžeme se jistě těšit na někdy příště. Velmi důležité je zmínit, že vedle dospělých lidí v orchestru účinkuje 16 žáků ze základních uměleckých škol ve Mšeně, Mělníku, Neratovicích, Štětí a Líbeznicích, kteří pod vedením zkušených muzikantů získávají cennou praxi. Samotné těleso je ostatně součástí nabídky ZUŠ Mšeno a žáci si v něm plní povinně volitelnou kolektivní výuku.

Program byl zahájen pochodovou verzí melodie Proč bychom se netěšili z Prodané nevěsty od Bedřicha Smetany, své místo mezi skladbami získal i koncertní valčík Šepot květin, neboť jej nezkomponoval nikdo jiný než již zmíněný slavný rodák z nedalekých Chorušic Emil Štolc. Perličkou koncertu pak byl groteskní pochod Julia Fučíka (žáka Antonína Dvořáka) Veselí vesničtí kováři, při němž jsme měli možnost slyšet sólo na třicetikilovou železnou kovadlinu v podání Jakuba Mejsnara, žáka ZUŠ Mšeno, který loni získal první místo v klavírní soutěži Středočeské pianoforte. Orchestr své vystoupení zakončil hitem 20. století, světoznámou polkou Škoda lásky od Jaromíra Vejvody.

Pavel Šebesta