Náměstí Míru ve MšeněVečerní kašnaSkramoušFaraon

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Vrátenská rozhledna láká výletníky už dvacet let


Libovice – V Den vzniku samostatného československého státu (28. 10.) uplyne 20 let od slavnostního otevření rozhledny na Vrátenské hoře.

Z historie víme, že první vyhlídková stavba na vrcholu Vrátenské hory byla realizována v roce 1893, když Okrašlovacímu spolku pro Mšeno a okolí darovalo město 12 metrů vysokou hasičskou věž. Tu spolek s pomocí hasičů instaloval právě na vrchol Vrátenské hory. Pro nedostatek prostředků na údržbu byla tato věž následně provozována Klubem českých turistů, ale za trvalého chátrání v době 1. světové války spadla.

Výstavba novodobé rozhledny byla iniciována Sdružením obcí Kokořínska s velkým přispěním tehdejšího Okresního shromáždění a představitelů Okresního úřadu v Mělníku. Základní kámen byl položen 6. 7. 1999 a v říjnu byla stavba rozhledny s náklady 12 milionů korun dokončena. Její vybudování měla na starosti mělnická stavební firma Rybář - Horčík, dodavatelem konstrukce byla firma Blažek & Eckel z Jindřichohradecka.

Od počátku byly spoluvlastníky stavby telekomunikační giganty Eurotel (dnes Cetin) a Radiomobil (dnes T–Mobile Czech) a i přes velké dotační zastání trvalo obcím a Sdružení obcí Kokořínska ještě dalších 5 let, než byl oběma spoluvlastníkům doplacen třetinový podíl stavby.

Provoz věže pro turisty zajišťovaly postupně obecní společnosti provozující malé autobusy - SOK o.p.s. a Kokořínský SOK s.r.o.. Po vzniku krajů se zhruba od roku 2004 dodnes stará o provoz Sdružení obcí Kokořínska.

V letošním roce se rozhledna i její okolí dočkaly rekonstrukce za 1,2 milionu korun. Jedná se o kompletní opravy nátěrů, nevyhovujících spojů, osazení oken do tubusu schodiště, úpravu oplocení, parkoviště… Práce jsou hrazeny z takzvaného správcovského fondu, do kterého přispívají všichni spoluvlastníci rozhledny.

Výškové a lezecky náročné práce provádí firma Araneuss, elektroinstalaci rekonstruuje firma Andelt ze Mšena, stavební práce firma Novák z Radouně.

Záměrem Sdružení obcí Kokořínska je vybudování zázemí pro obsluhu Vrátenské rozhledny podle projektové dokumentace Ing. Jana Pustějovského, PhD. z Lobče, které umožní rozšíření nabízených služeb turistům a opět zvýší přitažlivost tohoto místa.

Na 28. října je připravována připomínka 20 let existence této dominanty našeho regionu i znovuotevření rozhledny po probíhajících opravách a údržbě věže.

Bc. Martina Karbanová
předsedkyně SOK