Peníze za panenky s turbanem pomáhaly v okupované Habeši

Vždy kolem Vánoc jsou lidé k sobě blíž a chtějí přispět na nějakou charitativní akci. Mají z toho pak dobrý pocit. I my v muzeu Staré krásnosti jsme tak učinili, vybírali jsme na děti s cukrovkou, konkrétně na diatabormotol.cz. Dále pak akce pokračovala v evangelickém kostele ve Mšeně výstavou betlémů, které jsme z muzea zapůjčili. Všem, kteří přispěli, bychom chtěli moc poděkovat.

Takovéto charitativní akce se ale nemusí konat jen o Vánocích. Chtěli bychom vám povědět příběh o panenkách - Habešankách.

Dne 3. října 1935 vtrhly oddíly italských fašistů pod vedením vůdce Benita Mussoliniho na území Habeše, dnes východoafrické Etiopie. Sedm měsíců dlouhý konflikt připomínal souboj Davida a Goliáše. Domorodci používali oštěpy, Italové nasazovali bojové plyny.

Etiopie i Itálie byly členy mezinárodní organizace – Společnost národů, založené po skončení první světové války. Společnost národů bohužel nedokázala Mussoliniho v Etiopii zastavit, Francie a Anglie se zastávaly italského agresora, zřejmě v domnění, že zabrání jeho paktu s Adolfem Hitlerem. To se samozřejmě, jak víme, nestalo…

V Československu se ve druhé polovině 30. let minulého století vzedmula vlna solidarity s postiženou Habeší a začaly se vyrábět ve velkém počtu panenky s černou pletí a turbany na hlavičkách. Panenky měly buď černý papírový obličej (papír slepený ve vrstvách klihem), nebo hlavičku s ručně dělaným turbanem a látkové tělo. Říkalo se jim – Habešanky nebo Habešánci. Jejich šatečky byly jednoduché a obvykle se tělíčko vycpávalo slámou. Zisk z prodeje byl určen na podporu této africké země okupované Italy.

Prodejem panenek se vybralo mnoho peněz a ještě dlouho po válce mělo Československo v Habeši – dnešní Etiopii velmi dobré jméno.

V muzeu Staré krásnosti vystavujeme tři různě velké panenky – Habešanky. Dvě mají látková tělíčka, hlavičku celuloidové panenky a třetí, ta největší, má tělo vycpané slámou a černý papírový obličej. Až k nám zavítáte a uvidíte tři panenky s turbanem, budete vědět, o co se jedná – o charitativní panenky.

Jitka a Mirek Hrdličkovi