Mšeno - Vážení občané, s ohledem na vývoj legislativy a na trendy v odpadovém sektoru jsme v zastupitelstvu koncem roku 2019 přijali dvě nové vyhlášky, které se týkají této oblasti a platí od 1. 1. 2020.

První z nich se týká cen svozu nádob. Ceny platné doposud byly stanoveny v roce 2007 a dnes už neodrážejí náklady na systém. Za tu dobu jste si jistě všimli působení inflace v celé ekonomice. Ceny svozu popelnic mezitím vzrostly o 22 procent a skládkovné o 18 procent. Sice třídíme stále lépe, ale ani to není finanční záchranou pro městský systém, protože trh s vytříděnými komoditami se ve druhém pololetí 2019 dostal do krize a dnes je třeba za mnohé komodity platit, aby je vůbec někdo odebral. S ohledem na tyto skutečnosti jsme navýšili ceny u jednotlivých typů nádob a četností svozu o 20 procent. Nové ceny najdete v tabulce.

Stále se zabýváme možnostmi zefektivnění systému a jeho případného zlevnění nebo alespoň udržení nákladů na konstantní úrovni. Na tomto spolupracujeme i s jinými městy a obcemi ve Sdružení EKOD. V rámci tohoto svazku jsme získali dotaci na hnědé nádoby na bioodpad, které budeme zhruba v únoru rozvážet mezi zájemce z řad obyvatel města (netýká se částí). Tyto nádoby budou zdarma zapůjčeny i zdarma sváženy zaměstnanci města. Budeme velmi rádi, pokud o ně projevíte zájem a budete do nich odkládat rostlinný bioodpad zejména z kuchyní, neboť tato složka tvoří v černých popelnicích někdy až 40 procent hmotnosti a je úplně zbytečné, abychom za tyto tuny (v rámci města) platili skládkovné.

Tyto změny upravuje druhá vyhláška o systému nakládání s odpady v obci, kde se mimo jiné stanovuje, že tyto hnědé nádoby budeme v zimě svážet jednou za měsíc a od dubna do konce listopadu každé dva týdny. Zároveň vyhláška upravuje novou povinnost ze zákona, a to sběr použitých jedlých olejů a tuků. Tyto prosím sbírejte do PET lahví a vhazujte do patřičných nádob.

V oblasti tříděného sběru často bojujeme s přeplněnými kontejnery. Není již možné další přidávat, ani ekonomicky únosné je častěji svážet. Vyzývám vás proto k zapojení do pytlového sběru plastu a papíru, který naši zaměstnanci realizují každé dva týdny. Ulevíte tím modrým a žlutým kontejnerům a ušetříte si cestu k nim. Stačí si jen poprvé pytle na radnici vyzvednout a potom už vám budou doma měněny systémem prázdný za plný.

Rád bych zde zodpověděl na pár otázek, které přišly po minulém „Kulatém stolu“ o odpadech.


Kam s žárovkami?

Obyčejné žárovky (i halogenové) patří do směsného odpadu. Úsporné, LED a zářivky se recyklují, nádoby na ně jsou například ve škole, na radnici a v prodejně elektro. Do těchto nádob je možné dávat zářivky do délky 40 cm. Delší je třeba odnést do sběrného dvora na skládce.


Kam s prázdnými tonery z tiskáren?

Recyklují se, nádoby jsou napřílad na radnici a v DSM.


Kam s prázdnými nádobkami od sprejů?

Zde záleží na tom, co ve spreji bylo. Pokud barva, tak je to obal se zbytky nebezpečných látek a patří do sběrného dvora, stejně jako plechovka například od syntetické barvy. Pokud byl ve spreji deodorant apod., tak obal patří do kontejnerů na kovy.


Závěrem si dovolím informovat, že vládou prošel nový zákon o odpadech a míří do parlamentu. Pokud bude přijat, citelně se zvednou poplatky pro ty obce, které slabě třídí a většinu odpadu skládkují. I to by nás všechny mělo motivovat k tomu, abychom nevytvářeli zbytečně další odpady (přemýšlet už při nákupu), a pokud už vzniknou, tak je důsledně třídit, případně hledat pro věci další využití.

Martin Mach
starosta