Kostel sv. Martina - Masarykova uliceOlešnoDrážní most v HlovciPoklička z úpatí

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Deník zastupitele: Jiří Guttenberg st.


Vážení spoluobčané, rád bych vás opět seznámil s tím, co děláme a o co se snažíme. Na pondělí 11. listopadu bylo na náš návrh svoláno mimořádné jednání zastupitelstva. Jedním z bodů programu byl rozvojový projekt „Na Čihadle“. O tuto problematiku jsem se začal zajímat už v červenci, kdy bylo na programu jednání zastupitelstva uzavření kupní smlouvy na pozemek v této lokalitě. V podmínkách smlouvy se píše, že kupující (město Mšeno) se zavazuje na koupených pozemcích vybudovat zpevněnou komunikaci, kanalizaci, vodovod a elektrické vedení. Město sice ty pozemky kupuje levně, ale když jsem si pak pečlivě pročetl studii Na Čihadle, podle které se mají pozemky vykupovat, došel jsem k překvapivému závěru.

Vedení města plánuje postupně vykoupit v lokalitě Na Čihadle 10 000 m2 pozemků, kde by měly vzniknout nové ulice a pod nimi by měly být vybudovány inženýrské sítě (kanalizace, voda, elektro). Pátral jsem, proč má město v této lokalitě takový záměr, a očekával jsem, že najdu rozlehlé pozemky města, které se díky stavbě nové infrastruktury mnohonásobně zhodnotí. Ale nic takového jsem bohužel nenašel. Jedná se o pozemky soukromé, takže na tom vydělají pouze jejich vlastníci. A co bude muset město vynaložit? Odhad projektanta hovoří o nějakých 30 milionech korun, troufám si ale tvrdit, že by to mohlo být klidně o 20 milionů víc. Bude to záležet na vývoji cen stavebních prací. Co za to město získá? Podle studie může Na Čihadle vzniknout 39 stavebních parcel pro rodinné domy, v nichž by mohlo bydlet asi 160 lidí. Podle vedení města se bavíme o daleké budoucnosti. Případný závazek města ze smluv do budoucna ale už určitě zůstane. K dnešnímu dni má město takto „zasmluvněných“ pozemků tolik, že nás to bude stát zhruba 4 - 6 milionů. Díky tomu zde půjde postavit 4 až 6 domů. To je podpora pro jeden dům 0,7 - 1 milion. Nikde ve smlouvě jsem ale nenašel podmínku, že prodávající je povinen na svých pozemcích stavět nové domy. Může se tedy klidně stát, že zde vyroste domů méně.

Jestli se má tímto způsobem podporovat rozvoj obce, tak s tím nemohu souhlasit. O zhodnocení svých pozemků by se měli postarat především jejich majitelé. Město Mšeno jim pomohlo už tím, že zde podle územního plánu povolilo výstavbu. A pokud se majitelé postarat nechtějí, nechal bych to na trhu. Jestliže se jedná o lukrativní pozemky, postará se o to developer nebo samotní majitelé. Vím, že má město ve strategickém plánu navýšení počtu obyvatel, a proto argument vedení města a koaličních zastupitelů je ten, že se město potřebuje rozvíjet a že se nám investice vrátí v podobě vybraných poplatků – daň z nemovitosti, navýšení rozpočtu díky zvýšenému počtu obyvatel. Návratnost tak obrovské investice nedokážu vypočítat. Co si ale dokážu spočítat, jsou výměry pozemků a náklady. Bavíme se o pozemcích o rozloze zhruba 60 000 m2. Jejich cenu dnes neznám, ale po stavbě infrastruktury se budou pozemky pohybovat v ceně kolem 800 Kč/m2. Hodnota všech pozemků pak bude zhruba 50 mil. korun. Pokud by všechny pozemky v lokalitě Na Čihadle byly města, jednalo by se velmi pravděpodobně o ziskový projekt. Takto se jedná o výdaj z městské kasy ve výši zmiňovaných cca 30 až 50 milionů korun. Dalším argumentem vedení města je nutnost propojení kanalizace z části ul. Boleslavské na čističku v Hlovci přes soukromé pozemky. S tím bych určitě souhlasil, to je rozumné řešení. Existují ale i jiné cesty, než stavět kompletní komunikace. Levnější je vyjednat s majiteli pozemků věcné břemeno o uložení kanalizace a dohodnout se s nimi na úhradě za věcné břemeno. Propojení kanalizace bude ještě nějakou dobu trvat, a město tak musí postavit v části ul. Boleslavská tlakovou kanalizaci, která je dražší než kanalizace gravitační. Pokud srovnám celkové plusy a mínusy, vychází mi mínus pro město a velké plus pro majitele pozemků.

Když už je zájem vedení města, abychom se rozvíjeli a rostl počet obyvatel, tak jsem raději pro podporu nákupu a rekonstrukce stávajících prázdných domů ve městě. Pokud budeme podporovat vlastníky soukromých pozemků v lokalitě Na Čihadle, budeme mít možná krásnou novou čtvrť, ale v zastavěném „starém Mšeně“ nám budou chátrat prázdné domy. Obávám se, abychom nedopadli stejně jako třeba v Itálii či Francii, kde je dnes zcela běžné, že obce nabízejí prázdné a zchátralé domy zadarmo, aby přilákali nové obyvatele a zajistili opravu nemovitostí.

V poslední době je vidět, že několik prázdných domů se ve Mšeně renovuje, což je pozitivní zjištění. A děje se tak naštěstí zatím i bez podpory města. Pokud bychom tyto renovace starých domů dokázali podpořit, věřím, že by opravených domů ve Mšeně přibylo. Nebráním se ani podpoře výstavby, ale jsem pro podporu pouze těch, kteří tu postaví dům a budou tady bydlet trvale. Jak už jsem psal výše. To, že podpoříme majitele pozemků, neznamená, že se na těch pozemcích bude automaticky stavět, a když už tam někdo dům postaví, není zaručené, že ve městě bude mít trvalé bydliště.

Tolik k jednomu z bodů, který jsme řešili na jednání zastupitelstva. Dostal jsem sice od některých koaličních zastupitelů i starosty výtku za to, že jsem si dovolil tento bod zařadit na jednání a nebýt na něj připraven. Domnívám se, že jsem připravený byl. Základní informace jsem přednesl a chtěl jsem, aby mi je vedení potvrdilo, či vyvrátilo. Kolegové z koalice mi sice dokola opakovali, že to je pro město velice přínosné, a já jsem zase opakoval, že vidím přínos někde jinde. Jako zastupitel se zajímám a i nadále budu zajímat o projekty města. Obzvláště o ty, které nás zavazují k výdajům v řádech desítek miliónů. To mi nemůže mít nikdo za zlé.

V době, kdy píšu tento článek (19. 11. 2019), mi přišel zápis z jednání rady města. V zápise mě zaujal jeden závěr: „RM projednala a doporučuje zastupitelstvu města schválit upravený jednací řád zastupitelstva v čl. 8“. Neznám podrobnosti, ale v uvedeném článku se řeší průběh jednání zastupitelstva. Obávám se trochu, že nám vedení města bude chtít „přistřihnout křídla“ a nějakým způsobem nás omezit ve vyjadřování na jednáních zastupitelstva. Možná, že jde pouze o formalitu, a předem zbytečně maluji čerta na zeď. To bychom měli zjistit na příštím jednání zastupitelstva, které bylo naplánováno na 2. 12. 2019, tedy na den, kdy byl v kostele sv. Martina adventní koncert. Předpokládám, že jste dali přednost adventnímu koncertu, a vůbec se vám nedivím. O tom, co se na zastupitelstvu dělo, vás budeme samozřejmě opět informovat. Doporučuji vám také číst zápisy z jednání zastupitelstva, a pokud to jen trochu jde, tak se jednání zastupitelstva zúčastnit osobně.

Blíží se nám vánoční svátky, které by měly být svátky klidu. Nezapomínejme na to a zkusme se na chvíli zastavit, vychutnejme si vánoční pohodu a šiřme kolem sebe radost. A to nejen o Vánocích.

Vážení občané, přeji vám všem krásné Vánoce a vše nejlepší do nového roku 2020.

Jiří Guttenberg st., zastupitel Pro Mšeno