Sousoší panny Marie, foto: Petra NejedláHradskoPamětní deska dr.J.Píče na radniciSkalní útvar Pokličky

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Mšenské Intermezzo vystoupilo o Dni reformace


Mšeno - Mšenský pěvecký sbor Intermezzo vystoupil v neděli 3. listopadu po bohoslužbách v evangelickém kostele ve Mšeně u příležitosti Dne reformace. Na 70 návštěvníků slyšelo skladby z původního repertoáru. V premiéře však zazněly i písně nacvičené pro letošní adventní turné. Autorský záběr skladeb mířil od J. A. Komenského přes Mozarta až k Jiřímu Suchému, zazněly české a moravské lidové písně, ale také spirituál a izraelská lidová píseň.

Obavy pořadatelů, že zvolený čas pro koncert ve Mšeně nemusí být vhodný, se ukázaly naštěstí jako liché. Během vystoupení sbormistr Josef Šebesta gesty i slovy naznačil, že vystupující podali mimořádný výkon. To nakonec potvrdil i závěrečný bouřlivý aplaus.

Nápad uspořádat koncert právě u příležitosti Dne reformace vznikl při předprázdninovém rozhovoru na mšenské farní zahradě po bohoslužbách. Na otázku Josefa Šebesty, zda mají protestanté nějaký svůj svátek, evangelický farář Michal Šimek odpověděl, že Den reformace.

Dříve než Intermezzo vystoupilo, farář M. Šimek objasnil přítomným, co to vlastně Den reformace (též Svátek reformace či Památka reformace) je. Jde o svátek, kdy si zejména německé a švýcarské protestantské církve připomínají den, kdy augustiniánský mnich a doktor teologie Martin Luther vyvěsil 31. října 1517 svých 95 tezí na vrata zámecké kaple ve Wittenbergu. V nich podobně jako o sto let dříve Jan Hus polemizoval s nemravnou praxí prodeje odpustků. Během 14 dnů byly tyto teze vytištěny a rozšířeny po celém Německu.

Měly takový ohlas, že prodej odpustků naráz klesl na minimum a Luthera nakonec obvinili z kacířství. Šlo mu o život. Ale díky ochraně saského kurfiřta Fridricha nikdy nebyl zajat a odsouzen.

Nastal zápas, který vedl ke vzniku světové reformace, kdy v některých státech či regionech nejen v Evropě vznikla církevní společenství nezávislá na struktuře římskokatolické církve. Katolíci na to reagovali mimo jiné tím, že roku 1546 zrušili prodej odpustků.

Den reformace se obvykle slaví v luterských církvích 31. října na výročí zveřejnění 95 Lutherových tezí. Švýcarští reformovaní - kalvinisté - tento den slaví první neděli v listopadu, s odkazem na Lutherovy teze.

Michal Šimek