Mšeno, Praha - Ve dnech 18. až 20. října se v areálu Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy na Komenského náměstí v Praze 3 konal už XVII. ročník Písňové soutěže Bohuslava Martinů, a to pro studenty zpěvu od 10 do 20 let. Základní uměleckou školu Mšeno reprezentovala Laura Mejsnarová v kategorii děvčat ve věku 10 - 12 let, v kategorii chlapců 13 - 16 let vystoupil za naši školu Matěj Haken.

Laura zpívala povinnou píseň Bohuslava Martinů Rosička, kterou doplnila dvěma výběrovými písněmi - Jaroslav Křička: Zajiček z cyklu Děti a zvířátka a Vítězslav Novák: Chodzila Mariška z cyklu Slovenské spevy. Za svůj výkon získala Laura druhé místo.

Matěj zpíval povinnou píseň Bohuslava Martinů Cesta k milé a stejně jako Laura musel i on zařadit dvě písně výběrové - Josef Šebesta: Což se mně má milá a Vincenc Mašek: Fialky v máji. Také Matěj získal při vyhlašování výsledků druhé místo.

Tolik fakta. K nim se však pojí příběh... Oba studenty jsem do své pěvecké třídy získal v jejich pěti letech a za intenzivní spolupráce s jejich rodiči pomalu dochází k přirozené proměně obou dětí ve vynikající pěvce s cílevědomým a houževnatým atakem na nejvyšší příčky v hudebním vzdělávání celorepublikového rozsahu. Vždyť jsme porazili reprezentanty ZUŠek, jež pracují s pěti sty až tisícovkou studentů v hudebním oboru.

Laura získala druhé místo z 28 soutěžících z Olomouce, Hradce Králové, Prahy, Kladna, Domažlic, Plzně, Karlových Varů a dalších kulturních center. Matěj porazil loňského vítěze Pražského pěvce z pořádající školy, stejně jako loňského vítěze Duškovy pěvecké soutěže z Olomouce a ze 14 chlapců s velkým věkovým rozdílem 13 - 16 let získal třináctiletý Matěj druhé místo. S malou nadsázkou zde bojoval chlapec s chlapy.

Přeji Lauře a Matějovi hodně vůle a urputnosti do dalšího pěveckého života. Děkuji svému synovi Pavlovi za vynikající klavírní doprovod, jenž se promítl do celkové umělecké úrovně obou dětských výkonů.