Na SkaličkáchBrusnéBrusnéNáměstí Míru panoramaticky

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Biozahájí je rodinnou farmou


Zahájí - „Jezte zdravě, kupujte zeleninu v bio kvalitě od místních farmářů!“ hlásala většina publikací, jimiž před časem listovala maminka tříleté Barunky Lenka Rimkevičová, tehdy ještě Havlová. Když se ale v okolí začala po takových pěstitelích shánět, žádného nenašla. „Nakonec jsme si doma řekli, že to snad budeme muset dělat sami,“ říká Lenka Rimkevičová a dodává, že jednoho dne její muž Přemysl přišel s tím, že jim jeho maminka dá na rodinném statku v Zahájí k dispozici výběh pro koně. Bylo to letos v lednu. Už v únoru byl pozemek zoraný a další měsíc už si Lenka s Přemyslem v malém fóliovníku u domu začali připravovat sadbu, především dýně a cukety. A zjara nakoupili sadbu několika odrůd batátů. Zelenina ovšem nebyla to hlavní, co se novopečení bio farmáři rozhodli pěstovat. „Přemek přišel s tím, že založíme první plantáž kiwi v České republice. Napadlo nás to v souvislosti s tím, že můj taťka má asi dvanáctiletou chinensisku (Actinidia chinensis), která mívá už několikátým rokem úrodu kolem čtyřiceti kilo,“ vysvětluje pěstitelka, která se živí jako projektová vedoucí ve firmě zabývající se výrobou karoserií na velké dieselové agregáty.

Rimkevičovi na jaře nakoupili a vysadili přes dvě stě sazenic kiwi ve dvaadvaceti odrůdách, aby zjistili, kterým se na jejich pozemku bude dařit nejlépe a se kterými se naopak budou muset rozloučit. K rostlinkám pak přidali sloupky. První český „kiwihrad“ tak byl na světě. A aby toho neměli málo na práci, tak ke kiwi a zelenině rostoucí v meziřádcích přidali ještě stovku keřů borůvek, které sázejí právě nyní na podzim. „Vysadili jsme také několik řádků jahod a chceme přidat ještě maliny. Pak nás čeká ještě výsadba ovocného sadu, kde budou nejen jablka a hrušky, ale i meruňky, švestky, třešně i lísky, které nám pak budou vytvářet clonu proti větru,“ přibližuje Lenka, která si představuje, že by si část úrody zájemci otrhali sami ve formě oblíbeného samosběru.

Na farmě v Zahájí by tak měl být k dostání co největší sortiment ovoce a zeleniny, ale samozřejmě v rozumném měřítku, žádný megalomanský projekt manželé Rimkevičovi nechystají. Zatím jim tak trochu schází i čas. „Letos jsme příliš nestíhali, protože oba chodíme do zaměstnání, takže jsme většinu prací museli zvládnout po odpoledních. A do toho jsme ještě měli svatbu. Třeba to jednou dospěje k tomu, že to budeme mít jako hlavní živobytí,“ přeje si Lenka.

První plody v té nejlepší kvalitě z nové farmy manželů Rimkevičových se už dostaly na stoly zájemců z okolí. „Naše výpěstky jsou k dostání v prodejně Květy Živné ve Mšeně a na Mělníku ve Zdravém obchůdku paní Sadílkové. Jinak je samozřejmě možné se domluvit i na odběru ze dvora,“ líčí Přemysl Rimkevič, kterého lidé znají jako agronoma chorušické zemědělské společnosti.

Více o farmě na www.biozahaji.cz nebo na Facebooku.

Jiří Říha