OlešnoZávěsný znakVýstava prací žáků ZUŠ na radniciVítejte ve Mšeně

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Smutný konec jedné školy na Kanině


Kanina - Kdekdo z čtenářů ví, že v malé obci u Mšena je nějaká škola, učiliště, „učňák“, odborná škola nebo přesně řečeno Odborné učiliště Kanina. Léta byla tato škola spojena s podobnou v Liběchově (jako více věcí mezi těmito obcemi), ale už přes deset let fungovala v různých podobách samostatně.

A tahle škola už letos v květnu nepřijala nové žáky, v červnu se rozloučila s těmi stávájícími a v srpnu definitivně ukončila činnost. Poděkování všem, kdo se snažili přes mnohé nepřízně držet prapor školy tak dlouho. Pro tak malou obec je to veliká ztráta v mnoha ohledech.

Byla to jediná zde působící instituce a přinášela do obce mnoho. Tak například vhled a nadhled učitelů, opečovávané zahrady i okolí, pomoc žáků obci i občanům, vaření ve školní jídelně starším spoluobčanům, výpomoc studentů při kulturním vyžití, vytíženost spojů hromadné dopravy, prodej výpěstků i výzdoby a nejednomu občanovi pracovní uplatnění a mnoho dalších přenesených věcí. V neposlední řadě plnila obecní pokladnu.

Je to tak. Budovy školy patří obci a škola v nich byla v nájmu. Takže dnes po výpovědi naopak vznikají a budou vznikat nemalé náklady s údržbou a zajištěním celého areálu. Přes všeobecně rozšířený pocit, že škola je zde „téměř zadarmo“, činilo by stále rostoucí nájemné letos přes půl milionu. A to se stalo (vedle jiného) škole osudným. Odpovězte si sami: která škola v našich obcích si může dovolit platit takový nájem? Žádná. Už proto, že financování výuky s tím prostě nepočítá.

A pak je tu druhá věc. Staráte se o děti, platíte statisícové nájemné a k tomu vykonáváte řadu prací (pro pronajímatele) bezplatně a přitom sídlíte ve starém a v mnohých ohledech neudržovaném objektu. Pak očekáváte, že vlastník (zvlášť když jde o obec) bude do objektu (svého majetku) investovat. Navíc je tu příklad jiných budov vesnice. Jedna přináší obci na nájmu tisíce korun ročně a investovalo se do ní přes dva miliony. Druhá přináší desetitisíce a investovalo se do ní snad už pět milionů. A budova školy? Ta přinesla obci za působení ředitelky Šimečkové přes dva miliony a investovalo se asi půl milionu.

Nejde tu přitom o přesná čísla, ale o ukázání toho, že když chcete, aby vám škola v obci zůstala, chováte se trochu jinak. Na mnoha zasedáních zastupitelstva museli představitelé školy i o ty malé investice neustále prosit a poslouchat naopak proud výtek a výčitek. Přestože dnes už kdekdo vidí, jaký je to problém či dokonce ostuda a mluví se všelijak. Dnešní jazyk je především řeč peněz. A je jasné, co si obec přála.

Co bylo nikam nevedoucích jednání o vytápění nebo neochota obce (jako pronajímatele) garantovat dlouhodobý pronájem, aby bylo možné žádat o granty a podobně... To jsou jen vedlejší projevy stejné nepodpory. Situace nebyla nikdy uspokojivá a také výpověď nájemní smlouvy nebyla podána poprvé. A když přidáte nikam nevedoucí perspektivu ani s novým zastupitelstvem obce, je rozhodnutí ukončit činnost snad pochopitelné a správné. Za pravdu všemu dal i nekultivovaný rozchod s potřebnou asistencí policie.

A stejně tak správný je možná postoj obce, která se chová jako řádný hospodář. Brzy se vypíše výběrové řízení (jistě se mohou zájemci ozývat již nyní) a obec si z řady nabídek vybere tu, která lépe splní její představy, ale hlavně přinese vyšší nájem! Zda to vyjde, ukáže budoucnost. Jsou dvě možnosti. Buď se bude na objekt doplácet a řešit starosti s ním spojené (na úkor jiného) a nebo má pravdu ten, kdo vždy říkal, že škola může do obecní pokladny přinést mnohem víc korunek.

Malé odlehčení na závěr. Je ironií, že obě instituce, o nichž píši a stojící naproti sobě třeba v nájemní smlouvě, mají stejnou zkratku, což dovedlo vyvolat nejednu úsměvnou situaci. OU KANINA znamená jak Odborné učiliště Kanina, tak Obecní úřad Kanina.

Z ryze osobního pohledu je mi pak na celé situaci nejvíc líto těch, kteří za to vůbec nemohou. Studenti se někam přeřadili, byť mnozí s obtížemi, a i zaměstnanci mají už nová uplatnění, tomu naštěstí dnešní doba přeje. Ale ta nádherná zahrada, těch květin a stromů, celé arboretum, to asi žádnou dobrou perspektivu nemá, zvlášť na tak suchém místě při současných srážkách. Nejvíc smutku je kvůli nádherné sekvoji, která se na vše dívá z nadhledu. Patří mezi pět nejnádhernějších svého druhu u nás a vidí ze své výšky dům starostky naší obce a vedle dům místostarosty. A když jsme často u řeči peněz: ty všechny dřeviny na pozemku školy mají hodnotu nevyčíslitelnou
a nebo jistě převyšující hodnotu těch budov...

Ať to vezmete z jakéhokoliv konce, mít školu v obci je prostě dobré. Zejména kulturně, přeci jen to dává obci nějakou úroveň. A pak z řady oněch popsaných praktických dopadů. Sám za sebe říkám, že se pro její zachování mělo udělat víc (možností bylo několik) nebo aspoň něco. Až bude příští podzim začínat další školní rok, bude vhodné čtenáře informovat, co bude dál s objektem školy, která měla vždy přesah nejen na celé Mšensko.

Michal V. Hanzelín, Kanina