vzor dlažby na náměstí Míru, foto: Petra NejedláOlešnoVěž kostela sv. MartinaČerník (foto: O.Vokál)

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Omlazené družstvo mšenských horalů nad očekávání


V minulém roce se mládežnické družstvo Lezeckého klubu Mšeno zúčastnilo prvního ročníku soutěže Českého horolezeckého svazu „Mladí horalové“ a v kategorii dorostu překvapivě zvítězilo. Následovala odměna v podobě zájezdu do Tater v červnu letošního roku, o němž jsem už také psal.

Letos jsme odjížděli na další ročník soutěže na přehradu Pastviny s menším očekáváním, neboť dva zkušení borci už odrostli z juniorského věku a museli jsme je nahradit méně zkušenými a výrazně mladšími dětmi. Složení týmu se divoce vyvíjelo, o finální sestavě se rozhodlo až v noci před odjezdem. Místo zkušených dorostenců jsme museli do týmu zařadit dva desetileté chlapce, kteří k nám chodí teprve rok. Z tohoto důvodu byly dány realistické cíle - umístit se v první desítce s tím, že případné páté místo by už byl velký úspěch.

Po večerním příjezdu do chatového areálu Univerzity Palackého nás zaskočila veliká zima, bylo jen lehce nad nulou. Chatky naštěstí byly vyhřívané, tak se v nich dalo přežít. V sobotu ráno byl nástup a rozlosování pořadí družstev z celé země v kategoriích žactvo a dorost a poté už vyrazila první družstva na trať, na které musela překonávat velmi obtížné lanové překážky, dávat první pomoc zraněné osobě, lézt po skalách, slaňovat, prusíkovat (lezení po laně s pomocí smyček), vázat uzly, postavit a složit stan, absolvovat azimutový běh a jízdu na kanoi na přehradě spojenou se sběrem kvízových otázek na březích.

Naše družstvo naštěstí startovalo až v 11 hodin, bylo tedy ještě dost času na zopakování tematiky i její procvičení a hlavně se mezitím znatelně oteplilo. Trať byla výrazně delší než v prvním ročníku a vzhledem k tomu, že se na jednom stanovišti tvořily dlouhé fronty hlídek, tak naše družstvo dorazilo do cíle až kolem 16. hodiny, značně vyčerpané a hladové.

Po večeři byl zapálen táborový oheň a všichni netrpělivě čekali na vyhlášení výsledků. Naši byli vyhlášeni na úžasném pátém místě ze 16 týmů a všichni jsme byli s premiérou nově složeného družstva spokojeni. Každé družstvo obdrželo dárkovou tašku s pěknými cenami. Vzhledem k velké zimě a značné únavě potom děti prchly do vyhřáté chatky, kde si ještě sdělovaly dojmy ze závodu. Já jsem u ohně probíral s dalšími vedoucími oddílů mládeže jejich aktivity a možnou spolupráci, s hlavním metodikem svazu jsme pak vzpomínali na úspěšný zájezd do Tater. Kolem desáté hodiny večerní si pro mne přišel k ohni hlavní pořadatel a sdělil, že při počítačovém zpracování výsledků z čipů použitých při závodě došlo k chybě a že se naše družstvo posune v pořadí. Běžel jsem tedy do chatky pro děti (některé již spaly) a přivedl je do hlavního stanu rozhodčích. Všichni se velmi omlouvali za chybu a nastalou situaci a sdělili nám, že po opravě chyby našemu družstvu patří druhé místo ze 16 účastníků! Radost byla nesmírná. Vyhlašovací ceremoniál již nebylo možno zopakovat, děti dostaly alespoň 2 zbylé medaile a jako cenu útěchy nové krásné lano. Družstvo LK Mšeno (ve složení Martin Bloudek, Anna Machová, Jan Třešňák a Jakub Kratochvíl) tedy obhájilo medailové pozice a přispělo k rostoucímu věhlasu našeho klubu mezi oddíly mládeže. Úspěšná reprezentace klubu zároveň rozšířila povědomí o našem městě mezi účastníky z celé republiky.

Martin Mach
Lezecký klub Mšeno