Městské lázně - koupalištěOsvětlení nám. MíruObří hlava a žábaPohled na Mšeno od severu

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Každý systém má být vyvážený


Mšeno - „Tak nám ve Mšeně rozdělili spolkové granty podle zbrusu nových pravidel, paní Müllerová. Nějak nám ale ty spolky starosta předem rozdělil na dvě skupiny. Jedna má přidělené finance velmi slušné a garantované, druhá docela paběrkuje. No jo, to se holt stává, když někdo umíněně prosazuje pouze svůj oblíbený životní styl.“

Tak takhle nějak by klidně mohl Josef Švejk komentovat letošní návrh na rozdělení městských spolkových grantů, neboť se nesl v duchu značně nespravedlivém. Na jedné straně stoprocentní navýšení sportovním spolkům, na straně druhé stejná částka z let minulých pro spolky ostatní.

Nic proti rozumnému navýšení pro sport, všichni víme, že hlavně děti se dnes hýbat potřebují a k tomu jsou finance třeba. Každý systém má ale být vyvážený a radnice nemůže myslet jen na jednu skupinu obyvatel a ignorovat druhou. Navíc se opět projevila nešťastná praxe současného vedení města – nikdo se o tom s nikým předem nebavil.

A teď uvedu dva příklady z druhého, „nenaplněného“ měšce.

Příklad první: Okrašlovací spolek pro Mšeno a okolí letos dostal přidělenu bídnou částku 2 000 Kč. To je podle mne velmi smutná skutečnost při vědomí, že „okrašlovák“ ve Mšeně plní vlastně roli hned několika spolků – zabývá se krajinotvorbou, starými odrůdami ovocných stromů, drobnými památkami, místní historií, nese stopy folklórního, etnografického či kulturního kroužku v jednom. Jsem přesvědčen, že v jiném městě by za takový spolek platili zlatem, protože supluje řadu úkolů a potřeb obce. U nás jsou však bráni skoro jako přítěž. Neosvícené. Krátkozraké.

Příklad druhý: Kvůli větší podpoře Včelařského spolku Mšeno (především na léčení místních včelstev) se letos významně rozšiřovaly kategorie městských grantových pravidel. Tahle iniciativa jedné ze zastupitelek vypadala zpočátku velmi pozitivně, neboť všude čteme, že bez včel příroda vymře. Jaká je ale skutečnost při již předem ořezaném „druhém“ měšci? Při počtu zhruba třiceti včelařů ve zmíněném spolku vychází tato „podpora“ města cca na 300 Kč pro jednoho včelaře… Z toho už ale zmíněnou zastupitelku jaksi vinit nemůžeme, pes je zakopán jinde!

A perlička na závěr? Včelaři dostali nakonec stejných deset tisíc jako loni a předloni.

Václav Novák, člen kontrolního výboru zastupitelstva