Mšeno - Výstava „Příběhy bezvýhradné lidskosti - Přemysl Pitter, výjimečná postava v dějinách 20. století.“ byla zahájena v přízemí mšenské radnice v pátek 7. června. Na deseti roll upech si návštěvníci mohou prohlédnout fotografie a přečíst texty o člověku, který působil jako sociální pracovník, pedagog a kazatel mezi dětmi i dospělými z chudších rodin zejména v Praze na Žižkově za 1. republiky a za války. S rizikem ohrožení života pomáhal i židovským dětem. Po Únoru 1948 byl Přemysl Pitter nucen emigrovat na Západ, hrozilo mu uvěznění. Působil následně v uprchlickém táboře Valka u Norimberku a také se podílel na vysílání rádia Svobodná Evropa. Nakonec přesídlil do Švýcarska, kde v roce 1976 zemřel.

Mezi těmi, které ovlivnil, byla i Olga Šplíchalová - Havlová – pozdější manželka prezidenta Václava Havla. Za svoji činnost byl oceněn státem Izrael, Spolkovou republikou Německo a po listopadu 1989 i v Československu.

Text k výstavě, která již několik let putuje po České republice, sestavila Lenka Lajsková, odborná pracovnice Národního pedagogického muzea J. A. Komenského v Praze. Sama Mšeno navštívila ve středu 12. června. Nejdříve v ZŠ Mšeno žákům vyšších ročníků vyprávěla o životě Přemysla Pittra a jeho životní družky Olgy Fierzové. Po besedě se byla podívat na výstavu na mšenské radnici.

Výstavu, která potrvá až do poloviny srpna, mohou zájemci navštívit každý den od pondělí do neděle od 8 do 16.30 hodin.

Michal Šimek