Skalička v ziměvzor dlažby na náměstí Míru, foto: Petra NejedláSkalní kaplička v Boudecké rokliHra světel

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Deník zastupitele: P. Jizba, Pro Mšeno


Vážení spoluobčané, zareaguji na článek z dubnového vydání Mšenska „Mšeno se stalo historickým městem středních Čech“.

Jednak bych chtěl pogratulovat k vítězství ve Středočeském kraji v rámci soutěže Historické město roku 2018 a k výhře 100 000 Kč (každá koruna se hodí) a jednak bych se chtěl zamyslet nad tím, co tato cena přinesla nám Mšeňákům. Asi se s mnohými shodnu, že se samozřejmě lépe žije v krásném městě, ale ta krása nesmí vyhrát nad praktičností veřejných prostor
a pohodlím místních obyvatel. Vím, není lehké dát do souladu všechna hlediska.

Jsme rádi, když k nám přijedou turisté a chválí, jaké máme úžasné koupaliště, okolní přírodu nebo zrekonstruované náměstí. I když se tam zrovna lehce neparkuje pro málo parkovacích míst. Nemůžeme přece nikomu diktovat, aby k nám přijel vlakem nebo na kole.

Horší to je již s místními. Ti na problém s parkováním naráží denně. V některých hodinách a o víkendech je situace s parkováním kritická. Další problém pro místní občany pak také vidím v tom, jak se jim po našem městečku chodí, zvláště seniorům, kterých tu máme vysoké procento i proto, že tu byl vybudován domov seniorů. Přírodní dlažba, která se mně mimochodem líbí a sám ji mám u svého domu, se ale v této kvalitě a tomto provedení nedá použít na celou plochu komunikací na náměstí tak, aby se starší lidé těmto „parádním“ prostorám raději vyhýbali a o dámách na podpatcích se snad v daném případě ani nemá cenu rozepisovat. To již asi mnohé samy zažily „na vlastní boty“.

Problémů s krásným, leč velmi nepraktickým Mšenem pro jeho obyvatele by se asi našlo víc. Například teď, po dokončení ulice Mělnické, ale to už je jiný příběh, na jinou, třeba i celostátní cenu.

Závěrem se tedy pozastavuji nad tím, zda je pro nás opravdu důležité sbírat další a další ocenění, nebo jestli by nebylo prospěšnější zajímat se více o názory a požadavky nás, kteří tu trvale žijeme, než sledovat to, jak se naše město mění v jakousi „zlatou klec“.

Petr Jizba, Pro Mšeno