Jak název napoví, chci článkem vyjádřil dvě věci. První je snadná i běžná – je to poděkování městu. Druhá není tak lehká – podnítit širší diskusi o poměrech.

Chci poděkovat městu, že podpořilo konání příměstského tábora částkou 1500 Kč. Není to výsměch a škodolibost, jak někdo říká. Pak by i to poděkování bylo jen ironií. Já myslím poděkování vážně, ale chtěl bych zároveň, aby se vědělo, jak přesně vedení města podporuje takovéto aktivity. (Mšeno letos hospodaří s rozpočtem 45 mil.)

Vážení rodiče, nemějte strach. My někde vyčarujeme nějaké jiné peníze a tábor pro děti se uskuteční. Připomeňme si ale několik našich čísel. Příměstský tábor na týden skutečně stojí cca 45 tisíc. My jej uděláme s naším nasazením hmotným i nehmotným za cca 25 tisíc. Město Mšeno podpoří tábor částkou jeden a půl tisíce. (Každému dítěti přispěje na den dvacetikorunou.)

Jako organizátoři příměstského tábora jsme řádně vyplnili potřebné žádosti, rozepsali vše požadované a žádosti věnovali čas, abychom se ucházeli o příspěvek. Vedeni kladnými ohlasy minulých let a přesvědčením, že je to aktivita městu (je dobré mít aktivity pro děti), rodičům (musí chodit do práce) i žákům (nemají o prázdninách v místě žádnou nabídku volnočasových aktivit) prospěšná. A názor vedení města je takový, že naprostou většinu nákladů má platit „někdo jiný“ a město se bude podílet jen patnácti sty. My tento názor respektujeme, ale jedná se tu o veřejné peníze, a proto je třeba o nich informovat.

Osobně se domnívám, že tak hrdé město jako Mšeno je už dostatečně bohaté na to, aby se zamyslelo, zda by své investice nemělo rozložit jinak. I v nejvyšších patrech politiky chtějí veškeré investice zabetonovat, tedy prostavět. Výsledky jsou líbivé a hned viditelné. Každý musí uznat, že nově opravená Mělnická ulice je povedená. Ale co to městu přinese dlouhodobě? Možná více turistů, ale je to to pravé? Vedle toho jsou tu třeba investice do lidí, zejména dětí. Ty se neukážou hned. Patří sem vzdělání, sport, kultura a takovéto „zbytečnosti“. Říkalo se nadstavba, také se říká lidské zdroje a v kontextu dnešních dní je to rozvoj občanské společnosti. Její míru chtě nechtě živíte a nebo také dusíte (vždy na úkor jiného) samosebou penězi.

Dnes jsou in zjednodušené hlášky. Tak by šlo napsat: má být naše město krásný, ale mrtvý skanzen, nebo spíš méně vzhledný živý organismus? Ať si každý odpoví, co by raději a k čemu se směřuje. Každý pochopí, že je to nadsázka, ale o tom je tento článek. Oba póly tu být mají. Jde jen o to, zda jsou v těch správných poměrech. A nad tím se prosím zamyslete. Když totiž nejsou věci v dobrých poměrech (třeba v rodině nebo v jídle), lidé začínají nadávat na poměry!

Na závěr. Smyslem Mšenska je informovat spoluobčany o tom, co se ve městě děje. Bez napsání článku by nikdo nevěděl, kolik (pro někoho moc a pro někoho málo) město přispěje na aktivity jako je příměstský tábor. Je pak už věcí každého občana, aby si udělal vlastní úsudek o tom, zda takovéto poměry považuje za správné a nebo pomýlené.

Michal V. Hanzelín, spolužadatel o dotaci a organizátor tábora