SkramoušSedlecSedlecKostel sv. Martina - Masarykova ulice

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Staré krásnosti nabízí pohled do historie kočárků


Velký Újezd - „Ve Starých krásnostech naleznete sbírku kočárků od konce 19. století do 80. let 20. století. Dále vystavujeme hračky a panenky z dob, kdy jejich životnost nebyla jen tři měsíce a často se dědily z generace na generaci,“ stojí v úvodu internetové prezentace újezdského muzea Staré krásnosti, které sídlí v chalupě s číslem popisným 95.

Muzeum Jitky a Jiřího Hrdličkových nabízí pohled do historie očima malých dětí. Právě ty se totiž vozily v letitých kočárcích, kterých je v muzeu na šedesát. Všechny ale k vidění nejsou, některé zůstávají stranou, protože ještě čekají na opravu a doladění.

Se sbíráním kočárků Jitka Hrdličková začala zhruba před deseti lety. Nejdříve sehnala jeden, zanedlouho přibyl další a pak už se sbírka začala rozšiřovat. „Zanedlouho jsme si otevřeli půjčovnu kočárků, a když už jsme jich měli několik desítek, říkali jsme si, že by bylo fajn je ukázat ostatním,“ vzpomíná sběratelka, která společně se svým manželem začala kočárky kupovat nejen u nás, ale čas od času si nějaký kousek nechá poslat i ze zahraničí. „Sháníme je, kde se dá. Nejvíc jsme jich našli v inzerátech na internetu, a to nejen v Česku. Je možné si kočárek objednat třeba z Ameriky, ale pak často člověk zaplatí víc za dopravu než za kočárek. Když je ale za rozumnou cenu, tak se to zvládnout dá,“ připomíná Jitka Hrdličková.

V expozici si návštěvníci mohou všimnout kočárků se zajímavou historií. Proutěnou kukaň pro dvojčata, což je v podstatě rarita, někdo vyhodil na smetiště v Kladně. „Koupila jsem ji od pána, co ji tam našel. Kočár pak bylo potřeba dát trochu dohromady. Některé kočárky ale necháváme v původním stavu, aby byla zachovaná ta jejich patina. Jiné ale rozebereme do posledního šroubku, především tedy manžel, díly odvezeme do chromovny a pak se všechno kompletně sestaví,“ popisuje sběratelka a dodává, že několik kočárků do muzea věnovali lidé z okolních obcí.

Součástí Starých krásností, kde jsou vedle kočárků k vidění i staré panenky a dětské hračky, je také diabetická kavárna a dětský koutek.

Muzeum je otevřeno od června do září každou sobotu od 10 do 17 hodin. Mimo otevírací dobu je možné se na prohlídce domluvit na čísle 773 638 165.

Jiří Říha