Kostel sv. Martina - Masarykova uliceEvangelický kostelVítejte ve MšeněObřadní síň radnice

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Včelařský program ve mšenské základní škole


Květen je vyhlášen jako měsíc včelařství a 20. května je od roku 2016 „Světovým dnem včel”. Při této příležitosti byl pro žáky školy připraven zajímavý program.

Do školy na pozvání vedoucího včelařského kroužku ve Mšeně zavítal zkušený včelař, vedoucí včelařských kroužků mládeže a zanícený propagátor včel, včelaření a přírody vůbec pan Jiří Cafourek.

Pro žáky prvního a druhého stupně uspořádal zajímavou přednášku spojenou se závěrečnou soutěží. Vybraní soutěžící dostali drobné dárky a vítězové plyšové včely.

Pan Cafourek se snažil žáky přesvědčit o tom, že je potřeba chránit nejen včely, ale také ostatní hmyz, jehož množství v přírodě nebezpečně klesá. Venkovská krajina bývá často pro hmyz pouze „zelenou pouští” bez jakýchkoli květů. Zemědělci neustále stříkají svá pole herbicidy i pesticidy. Na polích ani vedle nich pak neroste téměř žádný krásně kvetoucí „plevel”, jako chrpy nebo vlčí mák. Nejsou vidět ani louky s kopretinami a dalšími kvetoucími rostlinami. Hmyz pak nemá nic k jídlu a hyne. Pokud toto nezměníme, hrozí lidstvu záhuba, protože minimálně jedna třetina jídel pochází od hmyzí činnosti, jako je opylování.

Vedle tohoto ekologického pohledu se žáci dozvěděli mnoho zajímavostí ze světa včel i včelaře. Uvedeme zde několik zajímavých faktů:

◆ Včela medonosná (dále pouze včela) má pět očí. Dvě složená a tři jednoduchá očka.

◆ Včela ochutnává potravu sosáčkem a nohama.

◆ Včela má dva páry křídel, které se během letu spojí v jednu plochu.

◆ Nejdéle ve včelstvu žije včelí matka, a to až pět let.

◆ Včelstvo se přirozeně dělí rojením.

◆ Včelí matka se při snubním proletu páří až s 15 trubci.

Mgr. Jan Podpěra