Obřadní síň radniceSkalní útvar PokličkyMěstský znak na radniciPohled na Mšeno od severu

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Kalendárium Mšenska


Josef Vraný, pseudonymy J. V. Stránecký, Jan Srp, Martin Vrána, Vavřinec Řehoř, Hynek Penčík, Kateřina Romanovská (* 9. 5. 1874 Stránka u Mšena † 27. 3. 1937 Monaco), agrární novinář, politik a statkář. Činný v agrárním hnutí, redaktor Selských novin a Venkova, založil časopis Cep a revui Rozkvět, v roce 1914 dal podnět k založení Lidového deníku pro malorolníky, po první světové válce byl poslancem a senátorem, od roku 1922 šfr. deníku Venkov. Byl čelným představitelem protihradního pravicového proudu v agrární straně. V roce 1919 vydal publikaci Čs. pozemková reforma v prvním roce republiky a psal romány (Návrat, Na zámku vojetínském, Okovy, Válečné tajnosti pražské, Nejdříve něco z domova, Dvojí život).

František Dědina (* 14. 12. 1834 Ctiměřice † 9. 5. 1914 Strenice u Mladé Boleslavi), lidový písmák, rolník, mlynář. V roce 1878 koupil mlýn ve Strenicích, u něhož zřídil též pekárnu. V roce 1891 odešel na výměnek do Mšena u Mělníka, kde vznikaly jeho paměti (Robota a první dnové svobody, Z ovzduší Prodané nevěsty a Když si náš tatínek maminku bral). Jeho syn Václav byl českým geografem.

František Bayer, PhDr. (* 15. 5. 1854 Mšeno † 5. 4. 1936 Praha), vědec, skladatel. Po vysokoškolských studiích 1876 - 92 profesor na gymnáziích v Domažlicích, Táboře, Písku a v Praze. V mládí byl houslistou v Novoměstském divadle v Praze a skládal taneční hudbu – byl přijat za člena Umělecké besedy. Byl přítelem B. Smetany a A. Dvořáka. Profesně se zabýval zoologií a paleontologií. Autor více než 50 vědeckých prací a několika odborných knih.

Václav Konětopský, JUDr. (* 31. 7. 1850 Mšeno † 18. 5. 1934 Poděbrady), advokát, literát. Studoval gymnázium v České Lípě a Litoměřicích, práva v Praze. Advokátní praxi provozoval na více místech v Čechách. Všude se zapojoval do vlasteneckého hnutí a byl zvolen čestným předsedou Literání obrozenecké jednoty. Na Světové výstavě v Paříži v roce 1889 přednesl hold Čechů francouzskému národu.

Josef Böhm (* 21. 2. 1831 Mšeno † 19. 5. 1889 Jeseník), veřejný činitel. Navštěvoval farní školu ve Mšeně, absolvoval gymnázium v Litoměřicích a studia práv na UK. Byl praktikantem u c. k. místodržitelství v Budapešti a dalších městech v Maďarsku, odkud se v roce 1860 vrátil do Čech. Byl místopředsedou České besedy, tajemníkem okresního zastupitelstva v Roudnici n. L.. Zároveň byl předsedou Jednoty samosprávných úředníků obecních a okresních v království Českém.

(M. Sígl: Kdo byl a kdo je)