Matriky prolistujeme lehce na internetu

V předchozím článku, který byl zaměřen na bádání v matričních úřadech, bylo vysvětleno, jak složitá cesta za hledáním předků může být. Pokud však již všechny základní údaje máme a na pomyslné časové ose se přehoupneme na počátek 20. století, můžeme zkusit pátrat v matrikách uložených v archivech.

Díky moderním technologiím a internetu si některé z těchto materiálů můžete prohlížet pohodlně doma na svém počítači, protože archivy umožňují přístup do digitální badatelny. Bezplatné využívání je jistě příjemným bonusem.

Nejdříve si povíme, jaké archivy, obsahující matriky, v České republice máme. Je jich celkem devět a dělí se na oblastní a zemské. Mezi zemské archivy patří Moravský zemský archiv se sídlem v Brně (MZA) a Zemský archiv v Opavě. Tyto dva archivy pokrývají Moravu a Slezsko.

V kategorii oblastních archivů nalezneme Státní oblastní archiv (SOA) v Litoměřicích, Třeboni, Plzni, Zámrsku a Praze. Hlavní město Praha má matriky uloženy ve svém samostatném Archivu hlavního města Prahy (AHMP). Ve všech těchto archivem jsou k dispozici katolické a evangelické matriky, židovské jsou umístěny v Národním archivu.

Pod jednotkou oblastních a zemských archivů jsou archivy krajské. V našem případě se jedná o Státní okresní archiv Mělník, kde můžete nalézt různé archiválie vztahující se k obcím na Mělnicku. Jsou to například archivy obecních úřadů, továren, škol nebo institucí. Jsou zde k dispozici také sčítací operáty (seznamy obyvatel), o kterých si povíme v některém z dalších dílů našeho seriálu.

Pro Mšeno a okolí je nejdůležitější SOA Praha, protože právě zde nalezneme matriky pro Mšeno a okolní obce. Veškeré informace o činnosti SOA Praha, objevíte na http://www.soapraha.cz. Pod http://ebadatelna.soapraha.cz/ se skrývá přímý vstup do virtuální badatelny.

Po zadání adresy do internetového prohlížeče vás čeká jednoduché a lehce pochopitelné uživatelské rozhraní. V menu si můžete vybrat z několika položek, nás nejvíce zajímá záložka matriky. Obě skrývají vyhledávací formulář s možností zadání lokality, případně
dalších vyhledávacích parametrů. Po zadání hesla Mšeno databáze načte veškeré dostupné matriční knihy a předloží je uživateli v přehledné tabulce. Nyní stačí vybrat knihu, jež vás zajímá (například Mšeno 24, obsahující zemřelé z let 1847–1903) a odkliknout hypertextový odkaz (název knihy). Během několika vteřin se na monitoru zobrazí vybraná matrika, ve které můžete listovat jako v knize stránku po stránce, přeskakovat na libovolné strany nebo skeny zvětšit.

Nyní jsme již opravdu na startu pravého bádání. Příště si podrobně rozebereme matriku narozených a najdeme mšenské porodní báby.