ŠkolaRájVítejte ve MšeněVojtěchov

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Křičkova soutěž přilákala mladé pěvce i z Olomouce


Mšeno - V sobotu 23. března se v Základní umělecké škole Mšeno uskutečnil čtvrtý ročník Dětské pěvecké soutěže Josefa Křičky, letos v jubilejním padesátém roce od Křičkova úmrtí.

Soutěž je vypsána pro děti ve věku 9-12 let, jež musí přednést tři písně: jednu z 19., druhou ze 20. století a další lidovou píseň v umělecké úpravě. Předsedou odborné poroty byl František Zahradníček, sólista Opery Národního divadla v Praze.

Do letošního ročníku se přihlásilo 37 žáků základních uměleckých škol z celé ČR: Mšeno, Mělník, Praha, Říčany, Chlumec nad Cidlinou, Hořice, Kladno, Telč, Brušperk, Zbiroh, Olomouc, Úpice, Doksy, Beroun a Roztoky.

Před samotnou soutěží se na hřbitově ve Mšeně uskutečnilo setkání u hrobu Josefa Křičky, kde položil květiny a promluvil starosta města Ing. Martin Mach a vnuk Josefa Křičky Ondřej Vaněček.

Soutěž byla zahájena v 11:30 a s jednou přestávkou trvala až do 16:30. Porotci poté sčítali své známky za pěveckou techniku, za intonaci, za výslovnost, za příběh a za umělecký dojem. Soutěžící tak mohl získat maximálně 50 bodů. To se podařilo pouze Lucii Kudrnové ze ZUŠ Campanella Olomouc, která zvítězila. Na druhém místě se umístil Josef Zeman z GMHŠ Praha, na třetím místě skončili dva soutěžící se shodným počtem bodů, Elizabeth Catherine Hort ze ZUŠ Jižní Město Praha 4 a Jan Ježek ze ZUŠ A. M. Buxton Úpice. Čestné uznání za čtvrté místo získala Laura Mejsnarová, stejně jako Viktorie Niklová, obě ze ZUŠ Mšeno. Cenu za nejlepší interpretaci české lidové písně získala Natálie Mácová ze ZUŠ Telč a Aneta Rakušanová ze ZUŠ Mělník.

Vzhledem k tomu, že Dětská pěvecká soutěž Josef Křičky má výkonnostně, umělecky i počtem účastníků vzestupný trend, můžeme ji hodnotit jako kulturně a společensky významnou akci, jež otevírá bránu do světa dětského zpěvu.

Dr. Josef Šebesta