Nevíte data prarodičů? Ještě nezoufejte

Po měsíci jsem tu s dalším dílem seriálu. Minule jsem vás vyzvala, ať schraňujete dokumenty, ze kterých budete moci vyčíst data k rodopisnému bádání. Podařilo se vám získat data narození prarodičů? Pokud je vaše odpověď záporná, nezoufejte. Možnost dopídit se k vašim kořenům tady stále je. Pravda, trochu obtížnější, protože bude nutné navštívit matriční úřad, který vám příslušná data poskytne.

Matriční knihy můžeme dělit podle doby, pro kterou byly vedeny. Tzv. živé matriky se nacházejí na matričních úřadech a jejich seznam naleznete například na stránkách https://www.statnisprava.cz/. Na úřadě jsou umístěny matriční knihy, které dle zákona nesplňují pravidla volného zveřejnění. Jsou to knihy, u nichž jsou zápisy mladší 100 let od posledního zápisu narození a 75 let od posledního zápisu v knize oddaných a zemřelých. Ve Mšeně matriku naleznete na městském úřadě, který sídlí na adrese náměstí Míru 1.

Pokud potřebujete záznamy, které jsou zapsány v těchto neveřejných knihách, můžete navštívit příslušný úřad, kde za splnění dalších podmínek budete moci žádaná data získat. Touto problematikou se zabývá zákon č. 301/2000 Sb. Zákon o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, který říká, že nahlédnout do matriční knihy a činit z ní zápisy (samozřejmě za dohledu matrikáře), může/mohou:

Fyzická osoba, které se zápis týká. Členové její rodiny (rodiče, manžel, děti, prarodiče, vnoučata, pravnoučata), její sourozenci a dále zmocněnci těchto osob.

Pokud tedy tuto podmínku splňujete a na úřadě se prokážete příslušným dokladem, nejčastěji rodným listem, měl by vám úřad umožnit do matriky nahlédnout. Předtím ovšem ještě vyplníte žádost o povolení k nahlédnutí do matriční knihy.

Jak jednat v případě, kdy vaši předci pocházejí ze vzdáleného města? Vyplníte žádost o výpis z matriky, přiložíte úředně ověřenou kopii a odešlete na daný úřad. Odpověď můžete očekávat do 30 dnů, případně 60, pokud se jedná o složitější případ. Tyto služby nejsou bezplatné, ale správní poplatek za nahlédnutí do matriční knihy nebo pořízení fotokopie nepřevyšuje částku 20 Kč za jednu matriční událost.

Jak ale zjistit, pod jakou matriku spadá obec, ve které se náš předek narodil? Do internetového prohlížeče zadejte webovou adresu http://uir.cz/obce. Pod touto zkratkou se skrývá Územně identifikační registr ČR, jež na stránce nabízí jednoduchý vyhledávací formulář. Po zadání názvu obce, v našem případě například Nosálov, získáte veškeré informace o obci, kde nechybí odkaz na spádový matriční úřad.

Nyní už mají opravdu všichni šanci začít s bádáním. Malá rada na závěr. Pokud vám zákon nedovoluje nahlédnout do matriční knihy, protože nesplňujete zákonem danou podmínku, například jste již prapravnoučetem hledané osoby, může o daný záznam požádat například váš rodič nebo prarodič.

Příště se podíváme na tzv. mrtvé matriky. Ty jsou uloženy v archivech, z nichž nás nejvíce bude zajímat Státní oblastní archiv v Praze. Právě tam bude pokračovat naše rodopisné bádání.