ŠkolaOlešnopamětní deska - revitalizace centra, foto: Petra NejedláBezdězy z Vrátenské hory (foto: J.Trevisan)

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Nebe nad Zahájím rozezvučí průzkumný letoun Storch


Zahájí - Obec Chorušice spolu s městem Mělník, ČsOL Mělník a Svazem bojovníků za svobodu v Mělníku zve občany na pietní vzpomínkový akt k uctění památky padlých partyzánů a vzpomínku událostí ze 24. dubna 1945. Tehdy byla vesnice po krátkém boji se třemi členy partyzánské skupiny Národní mstitel obsazena německými vojsky a lidé čekali před nabitými zbraněmi na verdikt německých velitelů.

Právě na tyto události pamětníci zavzpomínají. Od 16 hodin bude Sdružením přátel vojenské historie sever z Jablonce nad Nisou připravena výstava dobové vojenské techniky – německých automobilů, motocyklů, uniforem německých i sovětských vojáků a nad hlavami účastníků pietního aktu přeletí německý průzkumný letoun Storch. Od 16. 45 hodin bude následovat koncert dechové hudby Mělničanka pod vedením Pavla Pilaře a úderem 17. hodiny bude položením kytic oficiálně zahájen pietní akt. Projev přednesou starosta města Mělník MVDr. Ctirad Mikeš, senátor Jiří Vosecký a případní další účastníci.

Setkání se koná nepřetržitě od roku 1946 a je vzpomínkou nejen na osudy partyzánské skupiny Národní mstitel, ale stejnou měrou i na obyvatele našich obcí, kteří při pomoci partyzánům přišli o život nebo byli navzdory blížícímu se konci války Němci mučeni.

Martin Bauer