Vojtěchovpamětní deska - revitalizace centra, foto: Petra NejedláHradskoPoklička z úpatí

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Kadlínská devadesátnice žije aktivně


Kadlín - Paní Magdalena Vondráčková se 16. února dožila požehnaných 90 let. Narodila se na Slovensku v obci Hriňová, poblíž Zvolenu. Pochází ze šesti sourozenců, kteří dnes již nežijí. Po ukončení druhé světové války odešla za prací do Čech. Pracovala v zemědělství, podle příležitostí v rostlinné nebo živočišné výrobě. I ostatní sourozenci, mimo nejstarší sestry, zůstávali trvale v Čechách.

V roce 1952 pracovala ve Státním statku v Kadlíně, kde poznala Václava Vondráčka, s nímž 16. 2. 1952 uzavřela manželství. Spolu vychovali čtyři děti, dva chlapce a dvě dcery. Měla náročný a tvrdý život, těžkou práci v zemědělství, k tomu musela zvládat péči o početnou rodinu. Ve věku 54 let získala starobní důchod. Příležitostně ještě vypomáhala ve státním statku.

Paní Magda nežije jen pro rodinu, ač malá postavou, vždy jí byla plná vesnice. Nejen, že se účastní společenského života, ale také ho organizuje. Byla dlouholetou předsedkyní Dohlížecího výboru Jednoty. Díky její starostlivosti jsme měli v Kadlíně vždy funkční obchod i hospodu. Pracovala v lidosprávě ve Stránce, kam Kadlín přináležel. Tam hájila zájmy kadlínských občanů. Byla aktivní při akcích pořádaných Svazem žen a Občanským výborem. Práce pro jiné jí pomáhá překonávat těžké životní zkoušky, jakými byly smrt manžela, tragické úmrtí syna Milana a vnuka Karla. Má početnou rodinu, která ji má skutečně velmi ráda. Často svoji babičku a prababičku navštěvují. A občas u svých potomků i nějaký ten den pobývá. Má devět vnoučat a sedm pravnoučat. Dnes žije společně se svou dcerou Vendulkou v nájemním bytě obce.

Dostihly ji pochopitelně neduhy stáří, na jejím zdraví se negativně projevuje také těžká práce v zemědělství.

Přesto se aktivně zapojuje do činnosti Sdružení seniorů Kadlín. Stále si v knihovně obce půjčuje časopisy. Vyrábí s námi keramiku, vánoční a velikonoční výzdobu, jezdí s námi na výlety - například do muzea v Benátkách a muzea cukru a cukrovarnictví v Dobrovici. Jsme rádi, že ji mezi sebou máme a společně s námi se raduje ze života.

Přejeme jí hodně zdraví a ať je nejméně do stovky stále s námi.

Za Sdružení seniorů Kadlín Zdeněk Šesták