RájObřadní síň radniceBusta T.G.M. v parku před školouVojtěchov

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Chorušický starosta Bauer v únoru oslavil 50


Všichni občané Chorušic, ale i návštěvníci obce jistě ocení vše, co se v Chorušicích za posledních dvacet let změnilo k lepšímu. Od roku 1998 totiž v čele Chorušic, Choroušek, Zahájí a Velkého Újezda stojí Martin Bauer. Čtenáři Mšenska znají jeho pravidelné příspěvky na různé problémy dneška z pohledu vesnického starosty, který letos 9. února oslavil padesáté narozeniny.

Mnozí občané často nevědí, jak obtížné a složité je získat finanční prostředky na akce, které jsou potřebné pro rozvoj obcí. A Chorušicím se úspěšně daří získávat zdroje z dotací na rozvoj obce. Jsou to desítky programů, které přinesly finance do obce. Z programů obnovy venkova to bylo přes 1,6 milionu korun, z národních a mezinárodních dotací to do roku 2017 bylo daších 49 milionů. A v loňském roce ze třinácti dotačních titulů dalších 6,7 milionu korun.

Získat dotace znamená připravit žádosti, neustále se k nim vracet při kontrolách, účtovat, vykazovat, sledovat a vyhodnocovat udržitelnost projektů. Stále narůstá administrativa a zvůle byrokracie.

Aby práce starosty byla úspěšná, je nutné, aby v jeho okolí byly nezbytné předpoklady pro dobrou práci. Tady je velmi důležitá konstruktivní spolupráce se zastupiteli. Starosta a zastupitelé musí táhnout za jeden provaz a aktivně se podílet na naplňování záměrů obce. A Martin si práci z tohoto hlediska velmi pochvaluje. I postoj občanů má svoji úlohu, aby „žili“ obcí a také se aktivně podíleli na realizaci záměrů. Když jsou v obci prudiči a stěžovatelé, zbývá pak málo sil na smysluplnou práci.

Starosta Martin má hlubký vztah k historii, cílevědomně shromažduje historické materiály, konzultuje je s historiky. Dbá o obnovu kulturně historických památek, jako je například fara s kostelem. I vydání knih od Mgr. Foltýna o historii Chorušic, Choroušek a Zahají a knihy o Velkém Újezdě a mšenském regionu od Ing. Růžičky je významným kulturně historickým počinem. Martin se také zasloužil o obnovu Chorušické pouti, která se stala významnou událostí pro široké okolí.

Do výčtu úspěšných akcí je nutno připomenout znovuotevření mateřské školy, která přes všechny proklamace o pomoci státu byla pořízena pouze z vlastních zdrojů obce.

V Chorušicích vznikl zajímavý projekt na řešení problémů Decentrálního čištění odpadních vod, který se stal i dotačním programem MŽP. Ten se ale pro odpor vodáren v Chorušicích nepodařilo uskutečnit.

Ve své práci starosty je vytrvalý, nedá se odbýt a nezná pojem, že něco nejde.

Je uznávaný a oblíbený i mezi občany, jak o tom svědčí i dlouhodobé volební výsledky, kde má vždy velkou důvěru občanů.


Příspěvek ukončím malým rýmováním:

Když mužský dožije se padesátky,

bývá zvykem ohlédnout se zpátky,

v čem uspěl a co pokazil

a kdo a kdy ho podrazil.

Tak své mínusy a plusy sčítá a stále nové výzvy vítá.

Ne však nadarmo se praví,

že nejcennější ze všeho je zdraví.

Proto ať Tvé pevné je dle možností a příštího výročí dožiješ

se v plné svěžesti.

 

Zdeněk Šesták, Kadlín