Kostel sv. Martina ve Mšeně, foto: Petra NejedláMěstská pečeťVýstava prací žáků ZUŠ na radniciSousoší panny Marie, foto: Petra Nejedlá

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Pěvecká soutěž Josefa Křičky


Mšeno - V sobotu 23. března se v koncertním sále Základní umělecké školy Mšeno koná už čtvrtý ročník Dětské pěvecké soutěže Josefa Křičky, letos u příležitosti padesátého výročí Křičkova úmrtí. Josef Křička se narodil 4. listopadu 1888 a do českých kulturních dějin vstoupil jako spoluautor publikace (společně s Ferdinandem Krchem) Dítě a hudba, Praha 1917, 1920, a jako jeden z prvních československých skladatelů, jež se zaměřovali na komponování skladeb pro děti.

Josef Křička je současně spoluautorem prvních osnov předmětu hudební výchova československého základního školství po roce 1918. V Československém rozhlasu vedl vysílání pořadů pro děti, v nichž vyprávěl o hudbě, hrál na klavír a doprovázel dětské pěvce. Po německé okupaci v roce 1939 se aktivně zapojil do partyzánského odboje v okolí Mšena a Mělníka. Za tuto činnost mu v květnu 1965 prezident republiky udělil Pamětní medaili k 20. výročí osvobození. Josef Křička zemřel 25. března 1969, pochován je ve Mšeně.

Slavnostní zahájení soutěže se uskuteční 23. března v 10 hodin na městském hřbitově ve Mšeně u hrobu Josefa Křičky. Představitelé společenského a kulturního života si za přítomnosti rodiny a přátel připomenou Křičkův odkaz a vzdají čest jeho památce.

Samotná dětská pěvecká soutěž začne ve 12.30. Děti ve věku od 9 do 12 let přednesou vrcholnou pěveckou tvorbu ze tří historických období: píseň 18. - 19. století, píseň z tvorby pro děti českých autorů 20. století a lidovou píseň v umělecké úpravě. V porotě zasednou uznávaní odborníci na klasický zpěv: František Zahradníček, sólista opery Národního divadla v Praze, Daniela Štěpánová, vedoucí pěveckého oddělení Konzervatoře Jana Deyla v Praze, Dr. Pavel Kloub, ředitel ZUŠ Praha 2, Mgr. Alena Tichá, učitelka sólového zpěvu v ZUŠ Praha 10, Dr. Plk. Václav Blahunek, šéfdirigent Hudby Hradní stráže a Policie ČR a výtvarnice Monika Chmelařová. V loňském třetím ročníku zvítězila Eliška Nováková ze ZUŠ Mšeno, na druhém místě se umístila Lucie Kudrnová ze ZUŠ Campanella Olomouc. Všem účastníkům letošního čtvrtého ročníku přeji, aby si odvezli jednak radost ze zpěvu, a jednak krásné pocity z malebného Kokořínska.

Dr. Josef Šebesta, učitel sólového zpěvu ZUŠ Mšeno