Mšeno - Evropská unie prochází složitým obdobím. Dalo by se označit jako krize důvěry. Vystoupení Velké Británie, nárůst skepse vůči smyslu evropské integrace, rozhodnutí, která na první pohled vypadají, jako by byla odtržena od životů běžných lidí a toho, co je trápí.

To vše jsou problémy, kterým Unie reálně čelí. Bylo by chybou tvářit se, že neexistují. A je naším úkolem v EU na tyto chyby poukazovat a napravovat je. Nikdo jiný to za nás neudělá. Stejně tak se pochybnosti vznášejí i nad reálnými přínosy, které pro nás členství v Unii má. Typickým příkladem je čerpání dotací z evropských fondů.

Upřímně, není divu. Různé kauzy, podvody a neefektivně vynaložené prostředky na pochybné projekty z minulosti překryly celkový význam a smysl čerpání evropských peněz. Je to obrovská škoda, jejíž náprava potrvá roky.

Situace ve skutečnosti ale není tak černá a v posledních letech se výrazně mění k lepšímu. Jsou to právě obce a města jako Mšeno, jež k tomu přispívají tím, že realizují projekty, kterými reálně zlepšují život svých občanů.

V případě Mšena mohou jako vzor pro ostatní sloužit například investice do základní školy, které mimo jiné směřují k vybudování odborných učeben, zajištění bezbariérových úprav a celkově rozvíjejí pozdější možnosti žáků k uplatnění na trhu práce. Přesně takové projekty má smysl podporovat.

Velmi nás těší, že i Mšeno jako člen Sdružení místních samospráv České republiky ukazuje ostatním příklad, jak evropské dotace využít efektivně v praxi, aby se to projevilo i ve kvalitě života občanů.

Zároveň si uvědomujeme, že dotáhnout projekty z evropských peněz do úspěšného konce s sebou nese i značnou administrativní zátěž. Chceme vás proto ubezpečit, že i do budoucna můžete počítat s naší pomocí.

Stanislav Polčák, předseda Sdružení místních samospráv ČR