Památník mistra Jana Husa, foto: Petra NejedláEvangelický kostelBusta T.G.M. v parku před školouObřadní síň radnice

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Mšenským hasičům každým rokem přibývají výjezdy


Jednotka hasičů města Mšena vloni vyjížděla k sedmapadesáti zásahům

Mšensko - Potřebnost hasičů na Mšensku se rok od roku zvyšuje. Svědčí o tom statistika výjezdů za loňský rok, kterou redakci Mšenska poskytli mšenští dobrovolní hasiči. Ti mají jednu z nejvytíženějších dobrovolných jednotek na Mělnicku. Zatímco ještě před pár lety se roční průměr výjezdů pohyboval kolem pětatřiceti, předloni vozy hasičskou zbrojnici opustily v pětapadesáti případech a loni bylo výjezdů ještě o dva více. Potvrzuje to velitel družstva Patrik Vyskočil, podle něhož na první polovinu minulého roku připadlo 26 a na druhou 31 výjezdů, jeden z nich byl přitom klasifikován jako zpráva o činnosti.

Během druhého pololetí loňského roku tradičně převládaly technické pomoci, kterých bylo jednačtyřicet. Nechybělo tucet požárů, tři plané poplachy a zmíněná zpráva o činnosti. Během letních měsíců mšenští dobrovolníci hasili například požár sena mezi Mělnickou Vruticí a Hostínem, strniště v Lobči nebo hořící seník v Sedlci. Mezi nejnáročnější zásahy pak patřily lesní požáry u Příboh a na Jestřebici, k nimž došlo 22. července. „U Příboh šlo o požár na ploše zhruba jednoho hektaru. Hořela nejen hrabanka, ale i mlazina a plameny se šířily také po velkých stromech,“ přiblížil František Šulc, velitel mšenské jednotky, která byla na místě požáru jako první. Náročný terén si vedle mnoha hasičských jednotek ze Středočeského a Libereckého kraje vyžádal i zásah vrtulníku. Ten do plamenů shodil bezmála čtyřicet kubíků vody.

Požár v lese na Jestřebici, k němuž Mšeňáci mířili jen krátce po návratu z Příboh, byl o něco slabší. Zatímco v případě Příboh byl kvůli velkému počtu nasazených jednotek vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu, Jestřebice se obešla s druhým stupněm poplachu a asi deseti zasahujícími jednotkami. A nechyběl ani vrtulník, který do plamenů shodil čtyři bambi vaky plné vody.

Mezi náročnější zásahy patřila v první polovině srpna také likvidace požárů podél trati mezi Bělou pod Bezdězem a Bakovem. Louky a strniště zapálily na několika místech zřejmě jiskry od zaseklých kol vlaku. Vedle více než stovky hasičů ze dvou krajů s požárem bojovaly také dva vrtulníky a jedno hasičské letadlo.

K poslednímu zásahu loňského roku, u něhož zasahovali mšenští dobráci, došlo na Silvestra po poledni na rybníku Harasov. A to doslova. Auto, které řídil pětašedesátiletý muž, vylétlo ze silnice a skončilo v polovině rybníka. Ačkoli muže v bezvědomí přepravil do nemocnice vrtulník, lékařům se ho bohužel zachránit nepodařilo.

Jiří Říha