Vážení spoluobčané, ve dnech 5. a 6. října 2018 proběhly volby do obecních zastupitelstev. Mšenské výsledky jistě všichni znáte, přesto si dovolím je připomenout. Sdružení Společně pro Mšensko (SPM) získalo 6 mandátů, sdružení Pro Mšeno (PM) 6 mandátů, sdružení Patrioti Mšenska (PtM) 2 mandáty, ODS 1 mandát. Výsledky byly tak těsné, že sdružení SPM volilo pouze o 11 voličů více než naše sdružení. Přes tento malý rozdíl jsme od zveřejnění výsledků jasně deklarovali, že je ctíme a že budeme podporovat na pozici starosty vítěze voleb Martina Macha. Požadovali jsme ovšem poměrné zastoupení v radě města 2-2-1 (SPM starosta + 1 místo v radě, PM místostarosta + 1 místo v radě, PtM 1 místo v radě). S tím od začátku souhlasili i zvolení zastupitelé Patriotů a ODS. Stávající starosta nám na krátkém setkání nabídl pouze pozici místostarosty. SPM by tedy mělo 3 místa v radě a my s Patrioty po jednom místu (3-1-1). To jsme nechtěli akceptovat. Proto přišla lukrativnější nabídka. Byla nám nabídnuta pozice uvolněného místostarosty a složení rady stále 3-1-1. Nedali jsme se však zlákat ani touto nabídkou a veřejnému rozpočtu města jsme tím ušetřili za 4 roky částku ve výši nejméně 2,5 mil. Kč. Nejde nám totiž o funkce, ani o peníze. Dokonce jsme byli ochotni se vzdát i pozice místostarosty ve prospěch SPM, ale 2 místa v radě byla naše jasná podmínka. Chtěli jsme se podílet na rozhodnutích města a ovlivňovat dění ve Mšeně, k čemuž jsme měli jasný mandát od Vás, voličů. Při poměrném zastoupení v radě 2-2-1 by ale starosta neměl jistotu, že vše prohlasuje tak, jak bude chtít on, na což byl z předešlých funkčních období zvyklý. Nakonec jsme byli na ustavujícím zasedání zastupitelstva postaveni na vedlejší kolej a starosta si s pomocí dvou zvolených zastupitelů za Patrioty poskládal radu podle svého. Bude tak následovat další čtyřleté období, kdy hlasování v radě bude 5-0-0 tak, jak navrhne starosta. Pokud tedy nedojde k úsměvné situaci, jaká nastala v létě, kdy na jednom jednání rady byl materiál neschválen a o 14 dní později, kdy byl starosta na dovolené, byl ten samý materiál revokován a schválen v opačném znění. Je to snadno dohledatelné na stránkách města a jedná se o pronájem koupaliště na svatbu, projednáváno 25. 7. a 15. 8. 2018.

Od zveřejnění naší kandidátky a našeho programu jsme byli nesmyslně stavěni do pozice lidí, kteří zničí vše, co Martin Mach udělal, a kteří budou bojkotovat vše, co by udělat chtěl. Stačila k tomu dvě slova – „volte změnu“. Příznivci Martina spustili kampaň ve stylu, co že si to vlastně vůbec dovolujeme kandidovat proti Martinovi, co že to vlastně chceme za změnu, když se tu toho tolik udělalo, když všechno funguje? Chtěl bych jim touto cestou vzkázat, pokud to nezaregistrovali, že je 21. století, že žijeme v demokracii a doba jednotných kandidátek a programů skončila. Jinak samozřejmě souhlasíme - udělalo se toho ve Mšeně hodně, ale na druhou stranu se toho muselo udělat hodně. Byly k dispozici různé fondy, ze kterých se daly čerpat finance, a pokud by toho starosta nevyužil, byl by špatným starostou. Byly také k dispozici příjmy ze skládky, která bude brzy končit...

Chci všechny ujistit, že jsme skutečně nešli do voleb s úmyslem něco ničit, ale chtěli jsme, aby se ve vedení města o problémech vedla diskuze mezi všemi subjekty vzešlými z voleb. Aby se neprosazoval pouze názor jednoho člověka, ale hledaly se kompromisy, které budou respektovat především názor Vás, občanů. Jak jistě všichni víte, Martin Mach byl až na 5. místě kandidátky SPM. Podle jeho vyjádření to bylo kvůli zdravotnímu stavu. Ten se naštěstí zlepšil a Martin mohl prohlásit těsně před volbami, že zhoršený zdravotní stav měl kvůli pracovnímu vytížení ve prospěch města. A nyní po odpočinku je již v pořádku a připraven opět naplno pracovat pro Mšeno. Přemýšlím, co by nastalo, pokud by se Martinův zdravotní stav nezlepšil a on na starostu nekandidoval? Kdo by pak byl starostou? Co by se stalo se Mšenem? Ustálo by to nebo bychom se museli spojit třeba s Chorušicemi, protože ve Mšeně není žádný jiný schopný člověk, který by dokázal město vést? Na to si musí každý odpovědět sám.

Na ustavujícím zastupitelstvu na naše poznámky o výsledku voleb a vůli voličů odpověděl Martin Mach něco ve smyslu poměrného volebního systému a politických debat. Ano, to co předvedlo sdružení SPM na zastupitelstvu, je naprosto demokratické využití volebního systému a volebních výsledků. Přesně takhle se chovají politici a pro mě je to nepochopitelné. Zastupitelé malých měst by se tak chovat neměli, ti by se měli chovat jako lidi, respektovat vůli voličů - spoluobčanů a hledat dohodu. A ta se nedá najít na dvou desetiminutových schůzkách. Ale já zapomněl, že je Martin členem Strany zelených, a tedy politik. Dokonce si dovolil použít argument, že pouze třetina voličů chtěla změnu (myslel ty voliče, kteří volili nás). Asi je přesvědčen, že hlasy pro Patrioty a ODS byly určené jemu. Škoda, že nevyšla jeho kandidatura do senátu, neztratil by se tam. A to zde nebudu rozepisovat, jak nestandardně byl připraven program ustavujícího zastupitelstva.

Chtěl bych všechny občany Mšena, nejen naše voliče, ujistit, že se budeme, bez ohledu na pošlapání výsledků voleb na ustavujícím zasedání zastupitelstva, snažit pracovat v jejich prospěch. To jsme ostatně dokázali hned na ustavujícím zasedání, kde jsme zařídili řádné dopravní značení v ul. Na Tržišti, aby se zvýšila bezpečnost občanů, kteří tam žijí. Zasadili jsme se o opravu rozbitého nájezdu z ul. Stránecká na komunikaci II/273, který je již hotový. Nyní se snažíme zjistit, proč chce vedení města provést nové povrchy komunikací v ul. Žižkova, Tyršova, Husova a Palackého z kamenné dlažby. To by mělo za následek zvýšenou hlučnost v ulicích včetně otřesů při průjezdu nákladních vozidel a autobusů. Pokud v těchto ulicích budou chtít kamennou dlažbu sami občané, nemáme s tím problém, ale pokud ne, mohou počítat s naší podporou. Apelovali jsme na vedení města, aby lépe opravilo ul. Stráneckou, když zde povede objízdná trasa celou zimu, což se zatím nepovedlo. Chceme také změnit rozpočtová pravidla města Mšena, protože o celém rozpočtu ve výši cca 40mil. Kč rozhoduje pouze rada města - tedy 5 lidí z celého patnáctičlenného zastupitelstva, což není správné. Nyní se projednává architektonická studie Zahradní ulice, ke které se mohou občané vyjádřit. My už připomínky sepisujeme a budeme se snažit prosadit, aby byla vůle občanů vyslyšena a nedopadlo to stejně, jako u předchozích projektů, kdy se názor občanů a jejich připomínky vůbec nebraly v potaz.

Závěrem chci ještě jednou zdůraznit, že nejsme žádná strana „anti-Martin“, jak nás spousta lidí ve Mšeně prezentovala. Někteří naši kandidáti se dokonce před volbami stali terčem pomluv, což možná rozhodlo o tom, že jsme skončili těsně druzí. Jsem rád, že jsme se k podobným podpásovkám nesnížili.

Všichni naši zastupitelé jsou lidé, kteří mají mnoho životních i odborných zkušeností a kteří mají Mšenu co dát. Je chybou starosty a celého sdružení SPM, že toho nechtějí využít. Přesto nebudeme v zastupitelstvu jen nečinně přihlížet, ale budeme se aktivně podílet na prosazování změn, které budou respektovat Vaše zájmy. Věříme, že Vás dokážeme naší prací přesvědčit o tom, že nám jde především o město a jeho občany. Snažíme se, aby se opět zveřejňovaly zápisy ze zastupitelstva, abyste si mohli přečíst, co a jak se řeší a nečetli jen skoupá, nic neříkající usnesení.

Ještě bych Vám chtěl objasnit, proč tento článek vychází až nyní. Do prosincového čísla už se zkrátka nevešel.

Jiří Guttenberg st.
zastupitel za sdružení Pro Mšeno