Historická listina z roku 1352 - více v kapitole HistorieKlika, kostel sv. MartinaMěstský znak na radniciSkalní útvar Pokličky

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Kalendárium Mšenska


Anna Bayerová, MUDr. (* 4. 11. 1852 Vojtěchov † 25. 1. 1924 Praha), lékařka. Je uváděna jako první česká lékařka, která však získala lékařský diplom na univerzitě ve švýcarském Bernu (1881), o rok později než její přítelkyně Bohuslava Kecková z Bukole. Obě se poznaly při přednášce Jana Evangelisty Purkyně (1787 – 1869) v Náprstkově Americkém klubu dam a rozhodly se pro studium medicíny ve Švýcarsku.. V bývalém Rakousku – Uhersku bylo totiž ženám zakázáno studovat medicínu a provozovat lékařskou praxi. Obě tyto ženy – první české lékařky – začaly svou praxi v Bosně a Hercegovině a v různých sanatoriích ve Švýcarsku. Teprve od roku 1914 působila Anna Bayerová v Ústavu choromyslných v Praze-Bohnicích a po roce 1918 byla profesorkou zdravovědy na pražských dívčích školách. Spoluzakládala u nás Čs. červený kříž. Napsala knihu Žena lékařkou. Její pozůstalost je v archivu Národního muzea v Praze.

Jan Heřman (*Nebužely † 1889 USA), veřejný činitel. Po krátkých studiích pomáhal rodičům na statku, který v roce 1846 převzal a stal se protektorem protestantské církve v Nebuželích. V červnových volbách 1848 byl zvolen jako jeden z kandidátů do ústavodárného rakouského sněmu za Mělnicko. Během svatodušních bouří sestavil z vesnických dobrovolníků ozbrojený sbor a vedl jej na pomoc Praze. Sněm za jeho působení zrušil poddanství a robotu, vyhlásil některé svobody. Šířil spisy Karla Havlíčka (1821–56) a soustřeďoval kolem sebe vlastence, takže byl nepříjemně pronásledován. Rozhodl se k emigraci, nejprve do Uher a v roce 1853 do Ameriky, kde se mu však nedařilo a zemřel v chudobě.

(M. Sígl: Kdo byl a kdo je)