Výstava prací žáků ZUŠ na radniciBrusnéHistorická listina z roku 1352 - více v kapitole HistorieKostel sv. Martina - Masarykova ulice

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Staré krásnosti v prosinci nabídly výstavu betlémů


Velký Újezd - Betlémy z papíru, dřeva, porcelánu i plechu byly o prvním adventním víkendu k vidění ve Velkém Újezdě. Ve stavení s číslem popisným 95 je návštěvníkům představili manželé Jitka a Miroslav Hrdličkovi, kteří v domě ze začátku minulého století už vloni v létě otevřeli muzeum Staré krásnosti.

Expozici více než padesáti historických kočárků z různých koutů světa, hraček a panenek tak na jeden prosincový víkend rozšířily betlémy připomínající místo narození Ježíše Krista. Deset jich bylo k vidění v zadní části muzejní kavárničky a jeden, který by se dovnitř nevešel, našel místo ve stodole. Zřejmě už nastálo. Je totiž tak velký, že se jinam nevejde. „Měří skoro tři metry. Přivezli jsme ho od pana Melichara od Kroměříže, který ho společně s manželkou vyráběl. Od dělal to, co bylo ze dřeva, a jeho paní pak vyráběla všechny figurky, které i oblékla,“ řekla Jitka Hrdličková.

Ostatní betlémy, většinou papírové, paní Hrdličková doplnila o dva betlémy vlastní výroby. „Jsou takové alternativní, aby lidé viděli, z čeho všeho se dá betlém udělat,“ připomněla sběratelka.

Expozici historických kočárků vám přiblížíme v některém z dalších vydání Mšenska.

Jiří Říha