SkramoušNáměstí Míru panoramatickyZávěsný znakSedlec

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Zámek ve Stránce se mění k lepšímu, má nová okna


Stránka - První akcí, kterou obec provedla v souvislosti se zakoupeným stráneckým zámkem, byla v roce 2017 celková oprava střechy, výměna žlabů, arkýřů a plechování. Celkový stav střechy byl doslova v havarijním stavu, nájemníci museli mít na půdě rozestavené kbelíky, vaničky a hrnce, aby jim neteklo do bytů. Na tuto akci obec získala dotaci ze středočeského Fondu obnovy venkova ve výši 188 tisíc korun.

V letošním roce byla vybudována nová elektrická přípojka, díky které bylo možné oddělit odběry elektrické energie od zemědělské společnosti.

Do konce listopadu probíhala výměna poloviny oken v budově zámku. Jedná se o dvaatřicet oken, která jsou zhotovena ze dřeva. Při pohledu na budovu by se zdálo, že jsou všechna okna stejná, ale opak je pravdou. Firma pana Baláčka z Dubé musela vyrobit a osadit okna, v jejichž rozměrech byly rozdíly pět i více centimetrů. Na tuto akci obec získala příspěvek ve výši 200 tisíc korun, a to ze stejného fondu.

Oprava zámku bude znamenat ještě hodně peněz, starostí s řešením různých problémů. I přesto si myslím, že rozhodnutí zastupitelstva obce v roce 2016 o nákupu zámku od řádu Austiniánů a dvou hektarů okolních pozemků bylo správné.

Dříve či později by to dopadlo se zámkem a zahradou tak, jako s budovou vedlejšího skladu obilí, která je stále ve vlastnictví
řádu Augustiniánů. Tato budova za tichého přihlížení řádu a přísného dohledu mělnického odboru památkové péče zřejmě spadne.

Štefan Dvorščík
starosta