Večerní kašnaMěstské lázně po sezóněBrusnéObří hlava a žába

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Kadlínští sázeli lípu na návsi


Kadlín - Sdružení seniorů v Kadlíně se už počátkem letošního roku přihlásilo k výsadbám Stromů svobody ke 100. výročí vzniku Československé republiky, akci Nadace Partnerství. Symbolem české státnosti je lípa srdčitá (malolistá).

Výsadba stromů svobody má v Kadlíně určitou tradici, vždyť na návrší Hradišť máme čtyři lípy srdčité, vysazené v roce 1919 na počest 1. výročí vzniku ČSR. Tato událost není bohužel nikde zaznamenána, byla získána pouze z vyprávění pamětníků. Další památná lípa byla vysazena na návsi v roce 1995 k 50. výročí ukončení druhé světové války. Lípu za pomoci občanů vysadila paní Libuše Mašková, jejíž manžel padl v boji proti ustupující německé armádě u Mělnického Vtelna.

Po vichřici Kiril na návsi vznikla proluka, která byla následující rok při zahájení turistické sezony zaplněna turisty výsadbou čtyř stromů lipy malolisté. Další, předposlední sázení lípy se uskutečnilo k 670. výročí první písemné zprávy o obci v červenci roku 2016. Zároveň se sázením byla ke kořenům stromu uložena schránka s písemnými dokumenty o životě obce pro budoucí generace.

V neděli 28. října 2018 se i přes nepříznivé počasí na návsi sešlo 25 lidí, včetně dětí. Po zaznění státní hymny předsedkyně sdružení Jitka Nová přednesla krátký projev ke 100. výročí republiky, poté vyzvala všechny přítomné, aby se zapojili do sázení a střídavě k lípě přidávali lopatou hlínu a kompost. Po vysazení byl odkryt pamětní
kámen - pískovec s kovovou pamětní tabulkou.

Zdeněk Šesták, Kadlín