Mšeno - Na radnici ve Mšeně se ve dnech 13. a 14. října uskutečnilo Jabkování - výstava jablek a hrušek. Kdo nepřišel, musí litovat! Vystavených jablíček a hruštiček bylo skutečně velké množství. Vystaveny byly odrůdy ovoce velmi staré, dnes již skoro zapomenuté, a také odrůdy nové, moderní. I přes nepřízeň počasí - sucho a vedro - bylo vystavené ovoce nadprůměrně velké a většinou i pěkně vybarvené. Je škoda, že Mšensko, které dříve bývalo významnou ovocnářskou oblastí, dnes z této pozice velmi ustoupilo.

Zahrádkáři, kteří v sobotu v dopoledních hodinách přicházeli se svými pěstitelskými ukázkami, velmi uvítali, že mohli využít příležitosti poradit se se znalci a dozvědět se, jaké jsou správné názvy odrůd, u nichž měli pochybnosti. A zájem o tuto službu byl značný.

Odpoledne se konaly dvě odborné přednášky. Tu na téma pěstování ovocných dřevin si vzal na starost bývalý profesor České zahradnické akademie v Mělníku Ing. Martin Braunšveig, který posluchačům představil nejčastější tvary ovocných dřevin, přiblížil varianty štěpování, pěstební technologie i péči o sady. Nezapomněl zmínit, že ovoce z vlastní zahrádky nebo sadu je nesrovnatelně kvalitnější než to, které pochází z komerčních sadů, kde je během roku chemicky ošetřeno i více než dvacetkrát.

Druhá přednáška věnovaná tradičním a moderním odrůdám byla spíše komentovanou procházkou kolem vystaveného ovoce. Šlechtitel a pomolog Ing. Miroslav Láska prokázal velké odborné znalosti a jeho vtipné poznámky ze života pomologa všechny přítomné velmi zaujaly. Na závěr sobotního odpoledne jsme se pod vedením Ing. Zuzany Říhové snažili u jablečných odrůd Matčino a Idared provést porovnávací degustaci, jejíž výsledek byl nerozhodný.

Je škoda, že na tyto velmi kvalitní a zajímavé přednášky přišlo docela málo zahrádkářů. Na výroční schůzi bývá mnohem větší účast.

Největším vystavovatelem byla Správa Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Většinou se jednalo o staré odrůdy, mezi nimiž měly velké zastoupení hrušky, které v krajině Kokořínska natrhal ochranář Slávek Valda. Bylo vidět, že s přípravou ovoce na výstavu měl hodně práce a že se v ovoci vyzná. Z jablíček, která na výstavě představil, jsem nejvíce obdivoval odrůdu Panenské, kterou jsem už 30 let neviděl. Ale i ostatní zahrádkáři se měli čím chlubit. Například Rudolf Říha přinesl pěkné Šampiony, Coxovu renetu, dosud nepřekonanou v chuti, a také plody pozoruhodné asijské hrušně Nashi, které se říká hruškojablko. Skutečně pěkná jablíčka měl na výstavě i pan učitel Bohumil Fuxa. U plodů Josefa Kazdy, který má zahradu v Ledcích, se znalec Ing. Láska zastavil s uznáním. Výstavu si nenechala ujít ani dopisovatelka Mšenska, „Pražanda“ Eva Brožová. Přinesla krásná jablka, jejichž odrůdu se pomologovi bohužel určit nepodařilo. Své výpěstky na výstavě představilo zhruba dvacet zahrádkářů, kteří přinesli na sto padesát vzorků ovoce.

Do zajímavé akce se zapojilo také Odborné učiliště Kanina, u jehož stolku mohli návštěvníci ochutnat tři druhy jablečných zákusků a domácí mošt.

V neděli odpoledne došlo na vyhlášení výsledků soutěže o NEJ výpěstek, kterým se na základě hodnocení návštěvníků stalo se šestnácti hlasy Boscoopské červené od stránecké chalupářky Marcely Čechové.

Je třeba připomenout, že výstava návštěvníkům přinesla řadu zajímavých poznatků a zahrádkáři mohli představit výsledky své práce. Ovoce, které u nás dovedeme vypěstovat, je jistě kvalitnější, než ovoce nabízené v hypermarketech, dovezené kamiony kdoví odkud.

Výstavu zorganizoval nový předseda mšenských zahrádkářů Jiří Říha společně s manželkou Zuzanou.
S přípravou výstavy jim pomohli Slávek Valda ze Správy CHKO Kokořínsko a Jitka Trevisan.

Všem vystavujícím, ale hlavně organizátorům výstavy patří poděkování za záslužnou akci, která představila výsledky práce zahrádkářů ze Mšenska a návštěvníkům ukázala často téměř zapomenuté odrůdy jablek a hrušek.

Zdeněk Šesták, Kadlín