Jak dopadly říjnové volby do zastupitelstev na Mšensku?

Začátek letošního října patřil volbám do obecních zastupitelstev, které se konaly v pátek 5. a v sobotu 6. října. Pojďme se podívat, jak voliči chodili do volebních místností na Mšensku a jakým stranám nebo kandidátům dávali přednost.

O posty v patnáctičlenném zastupitelstvu města Mšena se ucházela čtyři politická uskupení - Pro Mšeno, Společně pro Mšensko, ODS a Patrioti Mšenska. Hlavní role zastávala první dvě jmenovaná uskupení, která se přetahovala o hlasy voličů. A jak bylo v atmosféře před volbami i po nich znát, tato uskupení rozdělila město na dvě poloviny. Po součtu všech hlasů bylo jasné, že Společně pro Mšensko (SPM) s lídrem Jiřím Guttenbergem i Pro Mšeno (PM) v čele s Marcelou Prieložnou získaly shodně po šesti mandátech, i když SPM má na kontě v součtu o 154 hlasů více. Na volební souboj dvou „hlavních“ stran pak doplatily další dvě zbylá volební uskupení, která se stala spíše doplňujícími při křížkování - Patrioti Mšenska získali dva mandáty a Občanská demokratická strana se musela spokojit pouze s jedním.

Chorušičtí voliči nové zastupitele vybírali ze dvou kandidátek s názvem Pro obec 2018 a Komunistická strana Čech a Moravy. Jasné vítězství si připsalo sdružení nezávislých kandidátů Pro obec 2018, které vedl starosta obce Martin Bauer. Ve volbách jeho sdružení získalo 1771 hlasů a osm z devíti mandátů. Jeden zůstal pro konkurenční kandidátku, která posbírala pouze 277 hlasů.

Obyvatelé Kadlína letos žádné volební lístky nedostali, protože se našli pouze dva kandidáti, kteří byli ochotni ucházet se o hlasy voličů. A to na vyhlášení voleb nestačilo.

Menší Kanina na tom byla lépe. O práci v obecní samosprávě tam usilovala dvě sdružení nezávislých kandidátů - Kanina jinak a Pro Kaninu. Po součtu výsledků voleb bylo zřejmé, že se lepšího výsledku s 69,18 procenta hlasů dočkala Kanina jinak, kterou vedla starostka Jaroslava Vraná. Zbylých 30,82 procenta získalo sdružení Pro Kaninu, které vedl Stanislav Bartoš. Ten ovšem skončil jako druhý náhradník. Výsledek při přepočtu na zastupitelská křesla v Kanině činil 5:2.

Nejjednodušší volbu měli voliči z Lobče, Nosálova a Stránky, kteří vybírali shodně sedm zastupitelů z devíti kandidátů. Zatímco v prvních dvou jmenovaných obcích kandidáti sestavili společnou kandidátku, ve Stránce šel do voleb každý samostatně jako nezávislý kandidát. Soulad ve jmenovaných obcích je i ve vítězích voleb. Z lobečské ODS získal nejvíce hlasů dosavadní starosta Jaromír Šimonek, který měl důvěru jednačtyřiceti voličů. V Nosálově lidé nejvíce fandili starostce Lence Střihavkové, jejíž jméno zakřížkovali ve čtyřiaosmdesáti případech. A pozadu nezůstala ani Stránka. I tam ovládl volby dosavadní starosta Štefan Dvorščík st. s osmdesáti hlasy.

Stejně jako Chorušice a Kanina mělo pro letošní volby po dvou kandidátkách i Vrátno. Svých sedm kandidátů postavila tamní ODS, v jejímž čele stála starostka Magda Formánková. A dalších sedm zájemců o zastupitelská křesla nabídlo sdružení Za rozvoj obce Vrátna s lídrem Luďkem Víznerem. Tamní voliči nakonec dali přednost starostčině straně, která získala za 252 hlasů pět mandátů, a na Víznerovo sdružení volající po rozvoji obce zbyly dva.

Nejvyšší volební účast ze jmenovaných obcí v rámci podzimních komunálních voleb zaznamenala nejmenší Kanina, kde k hlasovací urně přišlo 89,33 procenta oprávněných voličů, což je opravdu velmi slušné číslo. Na druhém místě zůstal se 70,51 procenta Nosálov,
i když by se mohlo zdát, že jediná kandidátka nechá voliče chladnými. Následovalo Vrátno s 59,4 procenta oprávněných voličů. O necelých šest desetin procenta méně voličů navštívilo volební místnost v Chorušicích a ve Stránce statistika ukázala 53,01 procenta voličů. Volební místnost v přízemí mšenské radnice navštívilo necelých 52 procent voličů a nejméně jich dorazilo do obecního úřadu v Lobči - 48,65 procenta.

Jiří Říha