SedlecSkalní útvar PokličkyOlešnoMariánské sousoší na náměstí Míru

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Kalendárium Mšenska


Josef Houžva (* 14. 10. 1928 Dědibaby † 16. 7. 1996), vlastivědný pracovník. Dlouholetý spolupracovník regionálního tisku, psal zejména o sportu a historii. Byl kronikářem SK Elektrárny Mělník a mělnické skautské organizace, jejíž historii sepsal. Je autorem několika publikací o kopané, boxu a dalších sportech. Spolu s Jiřím Zubíkem jsou autory celkem šesti publikací Pověsti z Mělnicka, Kokořínska, Kralupska, Neratovicka a Kostelecka, které vydalo Regionální muzeum Mělník.

Karel Sellner (* 23. 10. 1873 Daliměřice u Turnova † 25. 2. 1955 Mladá Boleslav), vlastivědný literát. Pocházel z rodiny, kde jeho otec prošel mnoha funkcemi na tehdejší Turnovsko – Kralupsko – Pražské dráze. Vystudoval učitelský ústav v Hradci Králové a poté učil na několika školách, mj. v Březovicích, kde učinil významné archeologické nálezy z dob Pšovanů, kteří zde žili. Objevil hradiště zvané po něm v literatuře Sellnerovo. V tomto podbezdězském a kokořínském kraji (Kokořínsko často navštěvoval a miloval, spolupracoval s Eduardem Štorchem a dalšími archeology) sbíral pověsti a legendy, které sepsal v knihách Tajemný rytíř, Daliboh z Myšlína a Rychtář Ježek. Později působil na školách v Bakově nad Jizerou, Mnichově Hradišti a v roce 1919 se stal okresním školním inspektorem v Mladé Boleslavi, kde mj. založil a redigoval regionální sborník Boleslavan.

Marie Bartoňková, rozená Drábková (* 27. 10. 1908 Olomouc † 10. 9. 1993 Praha), sochařka a malířka. Studovala v Praze a Paříži. Navrhovala užitou keramiku a vlastní sochařskou tvorbu začala již během studia. Do roku 1939 žila v Praze a druhým jejím domovem se stala chalupa v Šemanovicích na Kokořínsku, kde se začala věnovat malířské tvorbě. Její inspirací byly Máchův kraj a Dobříšsko. Je autorkou mnoha soch žen ve všech jejich proměnách, sochařských portrétů hereckých osobností, obrazů krajin (včetně Kokořínska), zátiší a návrhů gobelínů. Vytvořila více než 120 sochařských děl.

Emil Štolc (* 28. 10. 1888 Chorušice † 1. 7. 1940 Nový Vestec u Staré Boleslavi), lidový skladatel, kapelník. Absolvent Státní konzervatoře na křídlovku a posléze vojenský kapelník v Kutné Hoře a Brandýse nad Labem, dále dirigent sokolské hudby a kapelník Národní gardy v Praze. Od roku 1912 nakladatel hudebnin v Praze, vydával Hudební listy, sestavil Sborovou školu pro dechové nástroje, skládal pochody, tance a směsi lidových písní.

(M. Sígl: Kdo byl a kdo je)