Mšeno – Orfeo aneb putování podsvětím. Tak bylo nazváno poetické pásmo s barokní hudbou ze 17. a 18. století. V evangelickém kostele s ním v sobotu 15. září vystoupili umělci z Ensemble Forte Fortuna v čele se sopranistkou Gabrielou Eibenovou. Mezi jednotlivými hudebními vystoupeními četli pasáže z bájného příběhu o Orfeovi a jeho manželce Eurydice mšenští divadelníci Václav Novák a Jiří Fanta.

Při zahajovacím pozdravu uvedl David Bidlo, který hrál na cemballo, posluchače do problematiky legendy o Orfeovi a jejího hudebního ztvárnění v období baroka. V průběhu koncertu přítomným vysvětlil, že barokní hudba byla ve své době hudbou vážnou, která však měla i prvky a ztvárnění, které bychom mohli přirovnat například k jazzové hudbě.

Vedle výše zmíněných umělců dále vystoupili Magdalena Malá a Bohumila Bidlová (housle), Helena Matyášová (violoncello) a Barbora Hulcová (theorba). Posluchači měli k dispozici tištěný program s medailonem G. Eibenové.

Všichni vystupující hráli s chutí a s nasazením. Výkony G. Eibenové byly strhující. Její vystoupení nebylo stylizované, jak to bohužel někdy u operních pěvkyň bývá, ale naprosto přirozené. Zařadit čtení mšenských divadelníků mezi vystoupení muzikantů se ukázalo jako nosné. Více než tři desítky posluchačů odměňovaly výkony jednotlivých umělců potleskem, který se v samém závěru koncertu proměnil ve vřelé ovace.

David Bidlo, který koncert zorganizoval, vyslovil přání alespoň jednou za rok uspořádat ve Mšeně akci tohoto typu. Koncert se konal v rámci Dnů evropského kulturního dědictví. Finančně ho podpořilo město Mšeno a rozvojový grant Českobratrské církve evangelické.

Michal Šimek