Kostel sv. Martina - Masarykova uliceVečer před kostelem sv. MartinaNáměstí Míru panoramatickyMěstské lázně po sezóně

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Nový závod pro malé horaly ovládla mšenská výprava


Mšeno, kde to je? Zřejmě slušný oddíl… Tyto a další podobné hlášky a otázky jsem s chutí opět po čtvrt roce zodpovídal zejména moravským družstvům po dalším úspěchu juniorských závodníků TJ Sokol Mšeno (zároveň členů Lezeckého klubu Mšeno) v závodech typu „adventure“. Jde o druh dobrodružných závodů v přírodě, kde je třeba zvládnout v družstvech celou řadu disciplín v co nejlepším čase.

Po jarním úspěchu v republikovém finále sokolského Zálesáckého závodu zdatnosti v Třeboni, kde obě naše družstva skončila v kategoriích na bronzové příčce, jsme tentokrát vyjeli do Českého ráje na Malou Skálu. Konal se tam nový závod pro mládež pořádaný Českým horolezeckým svazem s názvem „Mladí horalové“.

Na finálové kolo na Malé Skále (15. 9.) přijelo 13 družstev juniorů (včetně Mšena) a 11 družstev starších žáků z celkem 15 lezeckých oddílů mládeže z celé republiky. Naše družstvo startovalo ve složení Martin Bloudek, Patrik Bloudek, František Krupička a Anna Machová. Hned po příjezdu jsme s potěšením zjistili, že v areálu panuje skvělá atmosféra a počasí se stále zlepšuje. Ubytovali jsme se a do startu hlídky v 10.30 jsme ladili taktiku, výstroj a výzbroj a opakovali si některé znalosti.

U tohoto závodu byl povolen vstup vedoucích hlídek na trať, vzápětí po startu jsem se tedy vydal za naším družstvem. Po několika prvních stanovištích jsem nabyl dojmu, že jim to jde celkem pěkně. Stanoviště s orientací a samotné lezení zvládli přímo bravurně. Tušil jsem, že by to mohlo vyjít na medaili, když tu ke své hrůze vidím, jak míjejí poslední stanoviště a šílenou rychlostí mizí někam do lesa… Asi po dvou minutách se sice vrátili, ale ztráta to byla nemilá. Po přiběhnutí na stanoviště se jali zápasit s poslední disciplínou – stavbou stanu na čas a poté jeho opětovnému složení, zabalení, a potom už jen sprint do cíle.

Po dobrém obědě jsme vyrazili na výlet do blízkého skalního města, který jsme uzavřeli sladkou tečkou v místní restauraci a šli na vyhlášení výsledků. Bylo to napínavé, ale se šťastným koncem. Posledním vyhlášeným týmem, a tedy vítězným, byl ten ze Mšena! Radosti bylo mnoho, neboť jsme po mnoha letech druhých a třetích (i horších) míst na různých soutěžích konečně něco vyhráli! Navíc v konkurenci velkých oddílů z velkých měst, malých horalů z českých i moravských hor, a s velkým náskokem. Závodníci obdrželi hodnotné ceny a vyhráli i tu hlavní – několikadenní zájezd do hor. Zda to budou Alpy či Tatry, se ještě řeší, ale všichni se už těší.

Po večeři následovala premiéra výborného filmu o legendárním pískovcovém prvovýstupci Petru Slaninovi a poté oheň, kytary a volná zábava. U ohně jsem pak s radostí odpovídal na četné dotazy, odkud jsme a co a jak s dětmi děláme.

Další dva mladí lezci ze Mšena reprezentují v závěru září české lezení na týdenním mezinárodním horolezeckém srazu v italských Alpách v údolí Aosta v rámci evropského programu Erasmus. Po loňské akci v Chorvatsku (Paklenica) v rámci téhož projektu byli i letos pozváni k účasti Českým horolezeckým svazem Jacob Najman a Madla Machová. Ať se jim daří!

Martin Mach
místopředseda LK Mšeno